Kontrola ve zlínské MHD: Respirátory nenosí až desetina cestujících

24.10.2021
Redakce

V městské hromadné dopravě ve zlínské aglomeraci porušuje nařízení o povinném zakrývání úst a nosu respirátorem nebo nanorouškou zhruba desetina cestujících. Ukázala to kontrola, kterou ve středu a ve čtvrtek udělali revizoři Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice (DSZO).

Nošení respirátorů a nanoroušek kontrolovaly dva páry revizorů v desítkách trolejbusových a autobusových spojů. „Pasažéry, kteří neměli zakrytý obličej respirátorem nebo rouškou, vyzvali kontroloři k zjednání nápravy, případně jim nový respirátor bezplatně vydali,“ uvedl mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

Podle vedoucího dopravního úseku DSZO Pavla Nosálka přibližně 90 procent cestujících platné mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví o zakrývání dýchacích cest v MHD víceméně dodržuje. „Zhruba desetina lidí ve vozidlech MHD respirátor buď vůbec nemá, nebo jej má posunutý pod nosem nebo i pod bradou. Většina z nich reaguje na napomenutí bez připomínek nebo s omluvou a dýchací cesty si rychle zakryje. Nastávají však i konfliktní situace, kdy si někteří cestující respirátor nasadit odmítají, hlasitě se proti ministerskému opatření ohrazují, nazývají to buzerací nebo začnou slovně napadat i naše kontrolory,“ uvedl Nosálek.

Někteří cestující bez respirátorů podle pracovníků DSZO argumentují tím, že jsou plně očkovaní. Povinnost zakrývat si dýchací cesty však platí i pro ně. „U některých je znát, jak už jsou z dlouhého trvání koronavirové pandemie podráždění až agresivní a třeba naštvaní na vládu, a svou zlost si vylévají na nás,“ uvedla jedna z kontrolujících asistentek přepravy.

Za oba dny rozdali asistenti přepravy DSZO v trolejbusech a autobusech 39 respirátorů. Pět lidí se podle zástupců podniku napomenutí zcela odmítlo podřídit, nevzali si ani nabízený respirátor. „Pokutovat za nepoužívání respirátorů nemůžeme, protože to není porušení našich smluvních přepravních podmínek. Můžeme však takového cestujícího vyloučit z přepravy,“ uvedl Nosálek.

„Nezávisle na DSZO mohou používání respirátorů v MHD kontrolovat a sankcionovat příslušné orgány státu,“ doplnil ředitel DSZO Josef Kocháň. K plnění povinnosti zakrývat si ve vozidle MHD dýchací cesty může podle něj cestujícího vyzvat i řidič, pokud si porušení všimne, ale není to jeho povinnost.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte