• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kontroly hranic kvůli migrantům přišly podle starostů pozdě. Situaci to neřeší

  28.9.2022
  Simona Knotková

  Rozhodnutí české vlády zavést dočasně kontroly na hranicích se Slovenskem mělo podle starostů pohraničních obcí ve Zlínském kraji přijít dříve. Opatření však vítají. Policejní kontroly zavede Česká republika kvůli sílící nelegální migraci, především Syřanů. Začnou o půlnoci ze středy na čtvrtek a potrvají nejméně deset dní. Podle starostů obcí ležících u hranic se Slovenskem mají někteří místní z běženců strach.

  S přílivem migrantů se potýká například Brumov-Bylnice na Zlínsku. Podle starosty města přibližně s 5500 obyvateli Kamila Macka (BEZPP) je zavedení hraničních kontrol namístě. „Vítám to, ale nevím, jestli to situaci vyřeší. Máte tady zelenou hranici, která je členitá, kde jsou lesní a polní cesty. A pokud se neuhlídají tyto boční možnosti, tak to úplně nebude fungovat. Kontroly už na hranicích měly být dávno,“ řekl Macek.

  Téměř denně podle něj do Brumova-Bylnice a jeho okolí přijíždějí policejní auta, která běžence odvážejí do registračního zařízení v Holešově na Kroměřížsku. Po nezbytných úkonech odtamtud Syřané většinou odjíždějí vlaky směrem na Prahu a dále do Německa. O žádných škodách, které by běženci v Brumově-Bylnici způsobili, starosta neví. „Ale ten strach tady jakýsi je. Děje se i to, že si někteří místní lidé myslí, že by měl takové věci řešit starosta. My s tím nemáme absolutně nic společného. To je věc ministerstva vnitra a policie,“ doplnil Macek.

  Běženci se v posledních měsících velmi často pohybují také v okolí Strání na Uherskohradišťsku, v němž žije bezmála 3400 obyvatel. „Migranti nám po obci chodí pořád. Bohužel je možná problém někde jinde, je to asi řízená migrace. Mohlo se to určitě řešit dřív. Naštěstí migranti nedělají žádné nepřístojnosti. Chodí jich ale víc a víc. Postaví se k zastávce a čekají na policii, aby je odvezla. Možná někteří místní lidé mají i strach,“ uvedl starosta obce Antonín Popelka (BEZPP).

  Za neúnosnou považuje situaci v pohraničí starosta Starého Hrozenkova na Uherskohradišťsku Milan Vaculík (KDU-ČSL). Denně se podle něj v okolí obce pohybují desítky běženců. „Jen po nich sbíráme odpadky,“ uvedl starosta, který s návrhem na znovuzavedení hraničních kontrol před nedávnem sám oslovil policii. „Konečně se nahoře někdo rozhoupal. Slováci nedělají nic, všechno jde k nám. Lidi už začínají mít obavy,“ řekl Vaculík. Ve Starém Hrozenkově žije zhruba 800 lidí.

  Policejní kontroly se chystají na 27 bývalých hraničních přechodech. Na jiných místech nebude možné po dobu platnosti opatření státní hranice překračovat, policisté budou hlídat i takzvanou zelenou hranici. Výjimku budou mít zemědělci, lesníci, myslivci nebo rybáři při výkonu své práce v „bezprostředním příhraničí“. Od začátku letošního roku policie zajistila na území republiky téměř 12 tisíc migrantů.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte