Karlovarští zastupitelé učinili zásadní krok a odebrali čestné občanství města Nikolaji Liščenjukovi, bývalému duchovnímu pravoslavného ruského chrámu Petra a Pavla. Důvodem tohoto rozhodnutí jsou podezření bezpečnostních složek z nepřátelských aktivit kněze, včetně podpory separatistických struktur v zemích Evropské unie.
Návrh na odebrání čestného občanství vzešel od zastupitelů za Piráty, KOA a STAN, stejně jako od koalice Spolu. Vedení města se k této iniciativě připojilo a samo předložilo návrh na jednání zastupitelstva. Primátorka Andrea Pfeffer Ferklová z hnutí ANO vysvětlila, že v době udělení občanství byl Liščenjuk oceněn za své zásluhy o opravu kostela a o jeho pozdějších aktivitách město nevědělo.
Liščenjuk, který je občanem Ruské federace, obdržel čestné občanství v roce 2020 především za péči o karlovarskou pravoslavnou církev. Později se však podílel na vzniku Ruské pravoslavné církve, podvorje patriarchy moskevského a celé Rusi v České republice. V čele této organizace stál sám Liščenjuk a ve svých kázáních oslavoval patriarchu Kirilla, známého podporovatele ruské agrese vůči Ukrajině.
Začátkem srpna 2024 byl Liščenjuk prohlášen za nežádoucí osobu na základě rozhodnutí Komise pro rozhodování ve věcech pobytu cizinců Ministerstva vnitra. Toto rozhodnutí nabylo právní moci a vedlo ke zrušení jeho trvalého pobytu v České republice. Ministerstvo vnitra ve své analýze uvedlo, že důvodem byly opodstatněné obavy z ohrožení země vzhledem k Liščenjukovým aktivitám zaměřeným na podporu separatistických struktur v zemích EU.
Během hlasování se zdrželi pouze zastupitelé z SPD, kteří argumentovali tím, že Liščenjuk nebyl v Česku zadržen ani postaven před soud, a neměl tak možnost se hájit. Na zastupitelstvu zaznělo, že duchovní odjel na dovolenou do Ruska a mezitím bylo rozhodnuto o jeho nežádoucnosti v ČR. Do České republiky se již nevrátil a rozhodnutí o odebrání povolení k trvalému pobytu potvrdily všechny instance českých soudů včetně Ústavního soudu.
Zdroj: ČTK