Koruna přerušila své posilování vůči euru

26.1.2023
Doris Drienová

Česká měna ve čtvrtek přerušila posilování k euru, když ztratila dva haléře na 23,82 Kč/EUR. Stále je ale blízko nejsilnějším úrovním od konce července 2008. Vůči dolaru dnes koruna také oslabila, pohoršila si o 12 haléřů na 21,94 Kč/USD. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online a vyjádření analytiků.

„Koruna korigovala středeční zisky. Znovu se tak vyhoupla lehce nad 23,80 Kč/EUR. I tak si od začátku roku k euru připsala navzdory očekáváním finančního trhu již asi 1,5 procenta,“ uvedl analytik Komerční banky Jaromír Gec. K posilování české měny podle něj přispívá zřejmě ústup obav z rizikovosti investice do koruny, který souvisí s nenaplněním scénáře vážné energetické krize a oživením zahraničního obchodu s eurozónou na pozadí zmírňování napětí v dodavatelských řetězcích. „Pomyslnou ochrannou ruku nad domácí měnou nadále drží i Česká národní banka,“ doplnil.

Ve středu se česká měna k euru dostala na nejsilnější hodnotu od konce července 2008 a relativně blízko také ke svému historickému maximu, které bylo v polovině července 2008 mírně pod hranicí 23 Kč/EUR, upozornil hlavní ekonom České bankovní asociace (ČBA) Jakub Seidler. Za současným posílením je podle něj spíše kombinace technických faktorů. „Samotné fundamenty až tak pozitivně pro korunu nevyznívají. Tuzemská ekonomika čelí poměrně výraznému deficitu platební bilance,“ zmínil.

Technické faktory mohou nicméně podle Seidlera převládat i nadále a česká měna tak může na současných silnějších úrovních setrvat i delší dobu. „Výhledově by se však měla postupně vrátit zpět nad hranici 24,50 Kč/EUR. Do velké míry bude záležet i na dalším vyznění vývoje úrokových sazeb ze strany ČNB v příštím týdnu a jak si jej trh bude interpretovat,“ dodal.

zdroj: ČTKNepřehlédněte