Kostarika vydala do Čech muže obviněného z podvodu na Rokycansku

26.1.2023
Doris Drienová

Čtyřiašedesátiletého muže, kterého vyšetřovatelé z plzeňské krajské hospodářské kriminálky obvinili z několikamilionového podvodu, vydaly minulý týden do Čech úřady v Kostarice. Muže policisté umístili do cely a rokycanský okresní soud ho v sobotu poslal do vazby. Za podvod mu v případě uznání viny hrozí až osmileté vězení, řekla krajská policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Případem podvodu při odebrání většího množství motorové nafty se kriminalisté zabývali od roku 2017. Zadržený muž je podezřelý, že jako jednatel a jediný společník firmy vylákal u podnikatele pohonné hmoty, aniž by za ně zaplatil. „Nejprve však jednal tak, aby získal důvěru. Předstíral finanční solventnost. Poté objednal 272.000 litrů motorové nafty, která byla dovezena a přečerpána do nádrží čerpací stanice na Rokycansku, kterou si předtím pronajal. Faktury vystavené k objednávkám nafty ve lhůtách splatnosti ani nikdy později neuhradil, čímž se obohatil o 7,6 milionu korun,“ popsala případ Brožová.

Muž potom v nezjištěné době odcestoval do zahraničí. Krajští kriminalisté se ho několik let snažili neúspěšně zajistit pro trestní řízení. Při prověřování zjistili, že se muž zdržuje v Kostarice. Vyhlásili pátrání a soud vydal evropský zatýkací rozkaz. Kostarická policie podezřelého muže na základě žádosti českých justičních orgánů zadržela loni v červnu, umístila ho do vazby a na základě extradice byl pak předán českým orgánům. „Po osmi měsících ve vazbě v Kostarice byl předán českým policistům, na letišti v Praze byl poté zadržen a umístěn do policejní cely,“ dodala mluvčí.

zdroj: ČTKNepřehlédněte