• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kostra plejtváka, která zažila válku. Co našli odborníci za stopy?

  21.12.2020
  Redakce

  Kostra, která zřejmě patří plejtváku malému, je podle UK unikátní díky zachování části měkkých tkání. Během restaurátorských prací v kostře odborníci objevili stopy po bombardování Prahy za druhé světové války.

  „Jedinečnost našeho velrybího exponátu je nejen v jeho kosterní kompletnosti včetně jazylky a rudimentu pánve a stehenních kostí, ale i v zachování některých měkkých tkání, které jsou celosvětovým unikátem,“ upozornil šéf restaurátorského týmu Andrej Shbat. „Konce předních končetin zdobí zbytky kůže ploutví a mezi jednotlivými obratli se nachází zachovalé meziobratlové ploténky. V průběhu času ale začala kostra plejtváka, která nebyla odborně preparována, postupně degradovat, a bylo zřejmé, že bez restaurátorského zásahu jí hrozí zkáza,“ dodal.

  Plejtvák malý je nejmenším zástupcem čeledi plejtvákovitých, přesto váží kolem devíti tun. Podle anatomů z 1. LF UK však nelze vyloučit, že jde o plejtváka jižního, neboť určování na základě kostry je sporné. Jasno udělá nynější analýza DNA.

  Kostra kytovce je na univerzitě zřejmě od druhé poloviny 19. století, konkrétní datace není známa, protože část univerzitního archivu mapujícího toto období za druhé světové války shořela. Podle doktora Malého se však ví, že počátkem 20. století už kostra v muzejních sbírkách UK určitě byla.

  „Na konci druhé světové války byla při bombardování Prahy a Karlova náměstí zasažena tlakovou vlnou i budova Anatomického ústavu. Během restauračních pracích byly v kostech plejtváka nalezeny drobné úlomky skla, které se tam zasekly při bombardování. Exponát je tak zároveň významným monumentem pohnutých dějin 20. století,“ uvedl Malý.

  Vzácný nález na Milevsku! Archeologové nalezli část kříže, na kterém zemřel Ježíš Kristus

  Kostru kytovce nyní osvětlují bodová světla a nová je i audiovizuální technika. „Změny se dočkal i závěsný systém kolejnic, lanových táhel a přirozenější polohy předních končetin zrestaurované kostry. Hlava plejtváka dnes směřuje ke vchodu do muzea a poskytuje návštěvníkovi pohled přímo na jeho lebku,“ uvedl za 1. LF UK Lukáš Malý. Po stranách kostry kytovce jsou kostry moroně indického a delfína skákavého z místních sbírek.

  Kostru ošetřili odborníci z Akademie výtvarných umění v Praze, Slezského zemského muzea v Opavě, Ústavu chemické technologie restaurování památek Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a společnosti Prudencia 97.

  Jiná kostra kytovce je vystavena v historické budově Národního muzea. Symbolem muzea se stala tamní kostra plejtváka myšoka.

  adp/ČTK  Nepřehlédněte