Kounicův dům v České Lípě pokračuje na cestě znovuzrození po požáru

21.5.2022
Fefík

Přípravy rekonstrukce historicky cenné budovy Kounicova domu v centru České Lípy pokračují. Hotová je projektová dokumentace pro stavební povolení, nyní probíhá potřebná inženýrská činnost nutná k podání žádosti o vydání stavebního povolení. Jakmile jej bude město mít, rozběhnou se práce na projektové dokumentaci pro provedení stavby. Zhotovitele by město mohlo znát příští rok.

Hotové jsou také první orientační vizualizace interiéru zrekonstruovaného Kounicova domu. Autory těchto vizualizací jsou akad. arch. Jiří Javůrek a ing. arch. Vladimír Thiele.

Kounicův dům je rozlehlý, památkově chráněný objekt v samém srdci České Lípy. Snažíme se, aby rekonstrukce byla citlivá a respektovala historický ráz celého objektu, zároveň ale chceme, aby se jednalo o moderní objekt, který splňuje všechny nároky na provoz domu dětí a mládeže v 21. století. Myslím, že architekti k projektu přistoupili velmi dobře a že bude splňovat veškeré požadavky. Než bude vše hotové, bude to ještě nějakou dobu trvat, ale mám radost, že se neustále v náročné přípravě této velké rekonstrukce posouváme dopředu,“ uvedla starostka České Lípy Jitka Volfová.

Kostel v Raspenavě dostal šanci. Už by do něj nemělo zatékat

 

Kounicův dům vyhořel 13. května 2015, objekt tehdy vlastnilo Sdružení sportovních svazů ČR. O další osud zničeného domu se však sdružení nestaralo, a tak dům v roce 2018 za 1,9 milionu korun odkoupilo město. Na konci roku 2019 bylo dokončeno zajištění domu proti zhoršování jeho stavebně technického stavu, které město přišlo na 9 milionů korun. Součástí bylo dočasné statické zajištění domu včetně zabednění oken a vybudování provizorní střechy. Od té doby je tak dům chráněn před povětrnostními vlivy a postupně vysychá.

Vysoutěžit projektanta, který zpracuje projektovou dokumentaci rekonstrukce památkově chráněného objektu, se městu po opakování výběrového řízení podařilo až v květnu 2021. Zakázku získala společnost DigiTry Art Technologies Praha za nabídkovou cenu 8,5 milionu korun. Po dokončení rekonstrukce se do Kounicova domu přesune Dům dětí a mládeže Libertin, který nyní sídlí v církevním objektu na Škroupově náměstí.

Zdroj: Město Česká Lípa



Nepřehlédněte