Koupání v Plzeňském kraji je zatím na většině míst bez problémů

3.7.2022
Andrea Jančová

Dobré podmínky pro koupání nabízí na začátku prázdnin většina venkovních koupališť v Plzeňském kraji, monitorovaných hygieniky. Na některých místech, například v biotopu v Blovicích, se kvalita vody dokonce zlepšila. Jako zhoršenou hodnotí odborníci kvůli mikrobiologickým ukazatelům vodu v jezírku Košutka v Plzni.

„Nejhorší podmínky jsou na nádrži České údolí u Plzně, ta už se v sezoně propracovala ke svému obvyklému standardu s vysokým zákalem vody a s celkem slušně se rozvíjejícím vodním květem sinic,“ řekl hydrobiolog Jindřich Duras. Naopak velmi dobré podmínky podle něj přetrvávají v dolní části nádrže Hracholusky, zejména u hráze, kde je průhlednost vody kolem tří metrů. „Při pozornějším pohledu už lze rozlišit vločky vodního květu, ale v té dolní části nádrže je těch vloček stále velmi málo a neznamenají vůbec žádné zdravotní riziko,“ popsal.

Vodu bez sinic nabízí plzeňská rybniční soustava. „Velký bolevecký rybník je bez sinic. Voda je méně průhledná, než jsme byli zvyklí v jiných sezonách, pohybuje se kolem dvou metrů, což je ke koupání stále velmi příznivé. Vodní rostliny příliš nerostou, takže plavci se nemusí obávat nějakého nepříjemného kontaktu,“ uvedl Duras. Průhlednost vody v ostatních rybnících se podle něj pohybuje mezi jedním a dvěma metry. „Z pohledu mikrobiologických a chemických parametrů je ta voda stále velmi vhodná ke koupání,“ dodal hydrobiolog.

Zdroj : ČTKNepřehlédněte