• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kouzlo Vánoc přináší světelná výzdoba i lampář na Karlově mostě

  5.12.2023
  Renata Říhová

  Stejně jako v předchozích letech i letos zajistí vánoční atmosféru v hlavním městě světelné dekory na stožárech veřejného osvětlení, vánoční stromečky a na několika místech také oblíbené 3D světelné prvky. Adventní čas obyvatelům i návštěvníkům metropole zpestří také lampář, který bude ručně rozsvěcet lampy na Karlově mostě.

  Na žádost jednotlivých městských částí instaluje světelnou výzdobu společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP). Firma zajišťuje pro městské části i zdobení vánočních stromečků. Letos v počtu zhruba třicet kusů, včetně stromů na Staroměstském a Václavském náměstí, pro které obstarává i kácení a dopravu do Prahy. „Předvánoční období je jedním z nejkrásnějších v roce nejen pro Pražany, ale město během něj přiláká i velké množství návštěvníků. I letos se mohou těšit na světelnou vánoční výzdobu na lampách veřejného osvětlení, která se postará o slavnostní atmosféru. Využíváme pro ni moderní LED osvětlení, které má minimální spotřebu elektrické energie. Svítit bude ve stejném čase jako pouliční lampy,“ upřesnil radní pro oblast infrastruktury Michal Hroza (TOP 09).

  „Kouzlo Vánoc přinese do Prahy také lampář. Během adventního času totiž nebudeme plynové lampy na Karlově mostě rozsvěcet dálkově z našeho dispečinku, ale bude je obcházet lampář v tradiční uniformě a s dlouhou tyčí. Zájemci budou moct obdivovat druhé nejstarší řemeslo každý den v čase západu slunce, a to od první adventní neděle 3. prosince až do 23. prosince,“ dodal místopředseda představenstva THMP Tomáš Novotný.

  Lampář oblečený v historické uniformě pražského lampáře z konce 19. století vychází z Křížovnického náměstí, před kostelem svatého Františka z Assisi, a přejde po jedné straně mostu a vzápětí se po druhé straně mostu vrací. Po zažehnutí plynových lamp na pravé části Křížovnickém náměstí pokračuje rozžíháním plynových lamp na pravé straně Karlova mostu ve směru na Malou stranu. Na konci Karlova mostu u Malostranské mostecké věže se otočí a rozžíná plynové lampy na opačné straně Karlova mostu směrem na Staré Město. Jako poslední rozžehne zbývající plynové lampy na Křížovnickém náměstí.

  Zdroj: TZ THMP


  Témata:

  Nepřehlédněte