• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kovohutě Příbram chtějí navýšit recyklaci lithiových baterií

  17.12.2023
  Simona Knotková

  Společnost Kovohutě Příbram nástupnická chce zvýšit kapacitu pilotní linky na recyklaci lithiových baterií.

  Z nynějších 250 tun ročně by měla vzrůst na 2000 tun. Firma zároveň pracuje na výzkumném projektu, jehož výsledkem by mohla být vlastní stabilní linka, řekl generální ředitel Jan Moudrý.

  Lithium, používané k výrobě baterií do elektromobilů, je považováno za kov budoucnosti. Díky rozvoji elektromobility a bateriových úložišť se využití lithiových baterií v Česku zvyšuje, kapacity pro jejich recyklaci však scházejí. Kovohutě v minulosti investovaly do nové poloprovozní linky deset milionů korun a nyní na ní zkoušejí a vyvíjejí výrobní postupy.

  „Linka běží, je pilotní a nad ní probíhá další výzkumný projekt, ve kterém si říkáme, jak tu linku doplnit na začátku, na konci, uprostřed, co obměnit, aby ten proces byl lepší. To znamená, aby byl rychlejší, jednodušší, ekologičtější a měl větší kapacitu,“ uvedl Moudrý.

  Společnost počítala i s projektem velké linky s kapacitou 10 000 tun ročně, ten je ale nyní pozastavený. Na trhu není dostatečné množství vratných lithiových baterií. „Stavět linku na 10 000 tun, kde by se dělalo 600 nebo 700 tun, nedává smysl,“ podotkl Moudrý.

  Investice do takové linky by podle něj byla navíc příliš velká, podobná zařízení se v Evropě prodávají i za mnohem víc než deset milionů eur, tedy skoro čtvrt miliardy korun. Proto je podle Moudrého vhodnější počkat na to, co vzejde z vlastního výzkumu. „Pojďme se pokusit vyvinout opravdu stabilní, nikoliv pilotní linku vlastními silami, což by mohlo investici výrazně zlevnit,“ dodal.

  Společnost s více než 300 zaměstnanci loni utržila za vlastní výrobky a služby 2,9 miliardy korun, podobně jako předloni. Firma je zpracovatelem odpadů s obsahem olova a cínu, výrobcem olova, jeho slitin a dalších výrobků, zpracovatelem odpadů s obsahem drahých kovů a odpadů elektrických a elektronických zařízení. Zaměřuje se i na výkup a sběr odpadů.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte