Krach Bohemie přijde její exklienty v Praze draho

25.10.2021
Karolína Trávníčková

Pád Bohemia Energy se dotkne desítek tisíc Pražanů. Po odchodu od Bohemie se jim nákup elektřiny či plynu několikanásobně prodraží. I když prodejce energií tvrdí, že své klienty dopředu varoval, není to pravda. Slovo krach či insolvence Bohemie důrazně odmítá a slibuje, že všem svým závazkům dostojí.

O dodávku elektřiny a zemního plynu přišli pádem Bohemie nejen všichni její zákazníci, ale i další odběratelé s ní spojených společností jako Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Ačkoli zástupci skupiny tvrdí, že se všemi zákazníky komunikovali předem, aby si mohli včas zajistit dodávky energií před zimou, realita se od skutečnosti liší. Řada zákazníků ani netušila, že společnost, od které energie odebírají, spadá pod Bohemia Energy, a o problémech s dodávkami se dozvěděli až z médií nebo varovných e-mailů rozesílaných bankovními společnostmi.

Lžou si do kapsy?

„Předem jsem rozhodně nic nevěděl. Odebíral jsem energie od společnosti X Energie a to, že spadá pod Bohemia Energy, jsem si spojil, až díky e-mailu z Komerční banky, ve kterém mi psali, ať uvedeným společnostem už neplatím žádné zálohy,“ řekl Našemu REGIONU Šimon, provozovatel jednoho z pražských barů. „Nikdo jiný mě nekontaktoval. Je to docela citelný zásah. Ještě stále se potýkáme z důsledky covidu a visí nad námi hrozba dalšího omezování. A nyní nebudeme za energie platit běžných devět tisíc korun, ale až třikrát tolik po dobu dvou až tří měsíců. Dluhy spojené s covidem jsem ještě nestihl splatit a tento problém tomu opět nepomůže,“ dodává provozovatel. Pokud skupina Bohemia Energy neříká pravdu ohledně včasného kontaktování svých zákazníků, jak jí mohou bývalí klienti věřit, že jim po konečném vyúčtování opravdu vrátí všechny přeplatky? A bude na to mít dost peněz? Miliardáře Jiřího Písaříka, majitele Bohemie, situace zákazníků mrzí a všem se za způsobené problémy omlouvá. „Zároveň chceme všechny ujistit, že jim po konečném vyúčtování budou vráceny všechny přeplatky,“ prohlásil Písařík. K ukončení činnosti Bohemie ho podle jeho slov přiměl přetrvávající extrémní růst cen energií na velkoobchodních trzích.

Hlavně žádnou paniku

Podle Bohemia Energy nejsou tedy k obavám důvody, k zachování klidu vyzývají  i politici. „Obě městské společnosti jsou připraveny dodávat elektrickou energii i plyn, tudíž nikdo nemusí být v obavách z toho, že mu automaticky zítra skončí možnost odběru,“ uvedl radní Jan Chabr (TOP 09), který má na starosti městský majetek a firmy. Právě PRE a Pražská plynárenská (PPS) jsou ze zákona pro exklienty Bohemie takzvanými dodavateli poslední instance (DPI) a nejdéle po dobu šesti měsíců jim budou energie dodávat. Podle Chabra proto není důvod k panice.

Obě společnosti jsou na dodávky novým klientům připraveny. „Kapacity přepážek navýšeny, naše i externí call centra připravena, kolegové ve frontách budou podávat informace, káva, čaj a trpělivost. Jsme tady pro naše nové zákazníky. Nikdo se nemusí ničeho bát,“ napsal na svém twitteru předseda představenstva PPS Martin Pacovský. Ta od Bohemie přebírá zhruba 40 tisíc klientů. „Nyní mají 6 měsíců na to, aby si našli nového dodavatele, a po tu dobu jim dodávku plynu zajistíme my v režimu DPI,“ sdělil Našemu REGIONU tiskový mluvčí PPS Miroslav Vránek. Podle předběžných údajů si drtivá většina jako svého nového dodavatele vybírá Pražskou plynárenskou. V případě PRE bude počet nových odběratelů ještě vyšší. Podle tiskového mluvčího PRE Petra Holubce nabídku energií v režimu DPI využije až 64 tisíc domácností a firemních maloodběratelů. Obě společnosti svorně tvrdí, že následujících několika měsíců budou ceny energií pro exklienty Bohemie značně nevýhodné a na zálohách si připlatí až několikanásobně více.

Rady exklientům Bohemie

  • Bez elektřiny a plynu nezůstanete, zajistí vám je dodavatel poslední instance. V Praze jimi jsou PRE a Pražská plynárenská.
  • Nikam nevolejte. Linky dodavatelů jsou momentálně vytížené. Všechny důležité a aktualizované informace najdete na webech jednotlivých společností.
  • Pokud jste u společnosti, která ukončila činnost, měli nedoplatek nebo přeplatek, tyto závazky se na nového dodavatele nepřevádějí a musíte si je vyřešit s původním distributorem energie na základě s ním uzavřené smlouvy.

Témata:

Nepřehlédněte