• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kraj nepodpoří domov pro lidi s Parkinsonovou nemocí

  30.1.2024
  Simona Knotková

  Středočeští krajští zastupitelé na pondělním zasedání neschválili budoucí podporu mělnického domova pro lidi s Parkinsonovou nemocí.

  Zařízení zatím neexistuje, avšak, aby mohli jeho provozovatelé, občanské zdravotně sociální sdružení Medikum, žádat o evropskou dotaci, potřebovali příslib získat. Část koaličních i opozičních zastupitelů se ale obávala zadání příslibu dosud nefungující službě. Koaliční zastupitelka a neuroložka Michaela Mandáková (STAN) zmínila, že její pacienti se stejnou diagnózou preferují domácí prostředí. Domov by měl být určený pacientům mladším, než je důchodový věk. V současné síti sociálních služeb pro ně obdobné zařízení není.

  Podle krajského radního pro sociální oblast Martina Hrabánka (ODS) tvoří současnou nabídku pobytových sociálních služeb pro osoby s Parkinsonovou nemocí pouze domovy pro lidi v důchodovém věku. Navíc v některých případech jde o nespecializovaná oddělení, kde jsou i s pacienty s jinou diagnózou. Pro lidi s Parkinsonovou chorobou to znamená velkou psychickou zátěž, protože jejich nemoc neomezuje duševní schopnosti. Hrabánek v pondělí zmínil několik obdobných příkladů příslibů. „My jim akorát garantujeme, že pokud splní všechny podmínky, tak že je zařadíme,“ vysvětloval Hrabánek. Podle něj by se tak mohlo stát zřejmě nejdříve v roce 2026. „Je mi to líto, ale víc už asi udělat nemůžeme,“ reagoval Hrabánek po hlasování zastupitelů.

  Zařízení v Mělníku by mělo být ojedinělým zařízením tohoto typu v ČR. Mělo v něm být 18 lůžek. Mandáková v pondělí zmínila, že pacientům s Parkinsonovou nemocí by mohly pomoci například terénní služby a posloužit třeba i rehabilitační a podobné pobyty.

  Parkinsonova nemoc je neurodegenerativní onemocnění postihující centrální nervovou soustavu. Vzniká v důsledku zániku nervových buněk v mozku produkujících dopamin, jehož nedostatek v těle člověka postupně způsobuje ztrátu schopnosti ovládat a koordinovat pohyb, svalové napětí a automatické pohyby. Statistiky ukazují na obecně stoupající trend výskytu tohoto onemocnění v populaci.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte