• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kraj opět pomůže poskytovatelům sociálních služeb zápůjčkami

  24.11.2022
  Roman Kořinek

  Překlenout období na počátku nového roku, než dostanou poskytovatelé sociálních služeb každoroční dotaci na zajištění provozu, pomůže Karlovarský kraj. Zápůjčky z krajského rozpočtu získají podle slov mluvčí Jany Pavlíkové žadatelé na první čtvrtletí roku 2023 a obdrží je počátkem roku.

  „Během dubna by pak měli dostat očekávané dotace na své účty. V případě, že to schválí krajské zastupitelstvo, půjde na zápůjčky téměř osmdesát milionů korun,“ uvedla mluvčí kraje.

  Zápůjčky jsou tradiční formou podpory Karlovarského kraje sociálním službám. Ty se v minulosti každoročně potýkaly s nedostatkem provozních peněz v prvním čtvrtletí roku. Situace byla natolik vážná, že některé subjekty často neměly v březnu ani na výplaty.

  „Nedostatek peněz na začátku roku nemohou tito poskytovatelé většinou řešit bankovními úvěry, protože nemají čím bankám ručit. O zápůjčky proto mohli požádat registrovaní poskytovatelé sociálních služeb z území celého regionu, kteří splnili veškeré podmínky,“ říká krajský radní Robert Pisár (STAN) a pokračuje: „Ve stanovené lhůtě dostal odbor sociálních věcí krajského úřadu 33 žádostí poskytovatelů na zajištění celkem 79 sociálních služeb. Vzhledem k tomu, že požadovaná částka v souhrnu výrazně převyšovala možnosti krajského rozpočtu, museli jsme zápůjčky krátit, aby se dostalo na všechny. Na zápůjčky by mělo jít 79,996 milionu korun.“

  Oprávněnými žadateli o zápůjčky jsou církevní právnické osoby, spolky a ústavy, obecně prospěšné společnosti. Mezi žadatele mimo jiné patří obecně prospěšná společnost KOTEC, která provozuje kontaktní centra či terénní programy, Oblastní charita Ostrov a její služba domovů pro seniory či společnost Dolmen, jež poskytuje chráněné bydlení.

  „Vedení kraje předpokládá, že poskytovatelé splatí zápůjčku Karlovarskému kraji do konce května příštího roku,“ uzavřela Jana Pavlíková.

  Zdroj: vz/kr-karlovarsky  Nepřehlédněte