Kraj Vysočina chce studii dopadu dostavby dukovanské elektrárny na okolí

27.1.2023
Doris Drienová

Kraj Vysočina jedná s ministerstvem pro místní rozvoj o zpracování studie sociálních a ekonomických dopadů stavby nového jaderného zdroje Dukovan na okolí. Týkat by se měla například toho, jaké budou potřeba kapacity zdravotnických zařízení, sociálních služeb nebo škol. Náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti) to řekla na valné hromadě sdružení obcí Energoregion 2020 v Hrotovicích na Třebíčsku. Energoregion sdružuje 130 obcí v pásmu 20 kilometrů od Jaderné elektrárny Dukovany.

Nový blok Dukovan by měl stát v roce 2036. „Abychom my už dneska přemýšleli o tom, co tady budeme v tom roce 36 a dál potřebovat a abychom to tady měli k dispozici,“ řekla náměstkyně. Ministerstvo by podle ní mělo zaštítit zpracování studie proto, že se stavba dotkne více aktérů na Vysočině i v Jihomoravském kraji.

Kvůli přepravě rozměrných a těžkých dílů pro nový jaderný zdroj připravuje Vysočina také stavby několika silničních obchvatů. Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) starostům řekl, že přes jižní Moravu tyto přepravní trasy plánované nejsou.

Podnikatele v regionu podle předsedy okresní hospodářské komory v Třebíči Petra Šmejkala láká vyhlídka na nové zakázky spojené s dostavbou Dukovan, ať už jsou to hoteliéři, provozovatelé stravování nebo strojírenské firmy. „Zároveň nám to pravděpodobně trošku zamíchá s trhem práce, protože naši dlouholetí zaměstnanci najednou dostanou nabídky, aby šli pracovat k někomu jinému,“ předpokládá.

Podle některých starostů bude potřeba řešit také například ubytování pracovníků, kteří budou na dostavbě elektrárny pracovat.

Sdružení Energoregion 2020 má ode dneška nové vedení na další čtyři roky. Valná hromada nejdřív zvolila 21 členů Rady sdružení, sedm z okresu Třebíč, sedm z okresu Brno-venkov a sedm z okresu Znojmo. Členové rady pak mezi sebou vybrali předsedu. Stal se jím starosta obce Višňové na Znojemsku Vladimír Korek (nestraník), dosavadní místopředseda Energoregionu. V čele sdružení vystřídal dlouholetého starostu Náměště nad Oslavou Vladimíra Měrku (nestraník), který už v loňských komunálních volbách nekandidoval.

Energoregion 2020 je dobrovolné sdružení obcí, které si dalo za cíl hájit zájmy obyvatel regionu ve vztahu k jaderné energetice. Udržení výroby elektřiny stavbou nového jaderného zdroje region podporuje.

Energetická společnost ČEZ by chtěla, aby byla smlouva s dodavatelem dukovanského bloku připravená k podpisu do konce roku 2024. Uvedl to Petr Závodský, generální ředitel firmy Elektrárna Dukovany II. Zájem o tuto zakázku mají francouzská společnost EDF, jihokorejská firma KHNP a severoamerický Westinghouse.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte