Krajská galerie ve Zlíně představí průmyslový design 50. až 90. let

17.11.2021
Redakce

V Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně je k vidění nová výstava „Rozum versus cit²: Zlínský průmyslový design 1959-1992“. Jde o společný projekt se zlínskou Univerzitou Tomáše Bati a Národním technickým muzeem v Praze, který mapuje historii zlínského průmyslového designu. Na přelomu let 2019 a 2020 se již ve Zlíně konala výstava, která přiblížila zlínský průmyslový design v letech 1918 až 1958. Podobně jako v prvním díle výstavy bude historie zlínského průmyslového designu představena také prostřednictvím nových technologií.

„Součástí výstavy bude speciální aplikace, díky níž návštěvníky výstavou provede virtuální kurátor a budou mít možnost pohovořit s AR ‚hologramem‘ designéra Františka Crháka,“ uvedl kurátor výstavy Vít Jakubíček.

Výstava se zaměřuje na design technických oborů ve Zlíně, tehdejším Gottwaldově, a jeho okolí. Začátek sledovaného období se kryje se zahájením výuky tvarování strojů a nástrojů ve Zlíně na vysokoškolské úrovni. Šlo o počátek specializovaného vysokoškolského vzdělávání designérů pro spolupráci se strojírenským průmyslem v Československu. Hlavními osobnostmi daného období jsou zejména pedagogové a designéři Zdeněk Kovář a František Crhák, kteří podle kurátora svými pracemi spoluutvářeli tvář zlínského i československého designu.

„Hlavní osu tvoří umělecká díla Zdeňka Kováře, s tou se protíná osa Františka Crháka, který by oslavil 95 let, před deseti lety nás však opustil,“ uvedl Jakubíček. Crhák podle něj obohatil výuku, přinesl styl navrhování skrze architekturu a geometrii. Další část výstavy představuje uplatnění absolventů zlínské designérské školy. K vidění jsou různé menší předměty jako vrtačky, označovač jízdenek, telefony, reproduktory, návrhy jízdních kol i modely velkých strojů či dopravních prostředků.

Výstava v krajské galerii je k vidění od úterý 16. listopadu do 27. února příštího roku. Druhá číst výstavy bude v galerii G18 Fakulty multimediálních komunikací zlínské univerzity od 8. prosince do 31. ledna příštího roku.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte