• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Krajská knihovna má nový depozitář, podle ředitele je patrně nejmodernějším ve střední Evropě

  2.9.2021
  Roman Kořinek

  V Karlových Varech byl slavnostně otevřen nový depozitář krajské knihovny, který má pomoci uchovat a zpřístupnit knihovní fond a dokumenty v psané, tištěné i digitální formě. Po dokončení výstavby objektu v červnu letošního roku a po osazení pojízdného regálového systému byl depozitář v letních měsících vybaven nábytkem, informačními technologiemi, zařízením pro evidenci knižních svazků a vybavením restaurátorské dílny.

  „Náklady na výstavbu depozitáře činily 120,4 milionu korun včetně DPH, potřebné vybavení přišlo na necelých 16,5 milionu korun. Jednalo se hlavně o speciální pojízdné regály, které mají 22 kilometrů úložných polic, ale také software a hardware pro ukládání dat a další zařízení. Depozitář tak bez problému pojme knihovní fond, který by jinak krajská knihovna neměla kam dát, navíc zde bude zajištěna ochrana těch nejvzácnějších dokumentů,“ uvedl hejtman Petr Kulhánek (STAN) s tím, že na projekt kraj získal dotaci ve výši téměř 105 milionů korun prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu.

  Zdroj: Roman Kořinek

  Hejtman rovněž poděkoval svým předchůdcům, kteří v minulých letech stavbu plánovali a také zahájili. Novou budovu, kterou vytvořil architekt Miroslav Míka z Mariánských Lázní, si velmi pochvaluje i ředitel Karlovarské krajské knihovny Vratislav Emler, který sdělil, že se jedná o nejmodernější depozitář v České republice a pravděpodobně i střední Evropě.

  „Nový depozitář nám dává další možnosti, jak využít stávající prostory a nabídnout komfortnější služby. Chtěli bychom rozšířit volný výběr literatury tak, aby čtenáři měli lepší přístup ke knihám a měli všechny atraktivní tituly přímo na očích. Konečně máme i důstojné zázemí pro literární pozůstalost Vlasty Chramostové, kterou se nám podařilo získat začátkem roku 2019 a postupně ji zpřístupníme veřejnosti. Budova je navíc navržena opravdu velkoryse. Místo pro ukládání archivních materiálů bude stačit minimálně na dvacet let,“ doplnil Vratislav Emler s tím, že knihovna aktuálně vlastní zhruba půl milionu knižních svazků a každoročně jich zhruba čtrnáct tisíc nakoupí.

  Zdroj: Roman Kořinek

  „A to nepočítáme časopisy a noviny, které vydají každý týden na dvě nákupní tašky. Dostáváme takzvané povinné výtisky a ty musíme rovněž ukládat,“ dodal ředitel knihovny.

  V okolí depozitáře jsou k dispozici nová parkoviště a došlo i na výsadbu zeleně.

  „Veřejnosti se nový depozitář představí během dne otevřených dveří krajského areálu s názvem „Kraj dokořán“, který se koná v pátek 3. září 2021,“ uzavřela mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

  Zdroj: vz  Nepřehlédněte