Královehradecký i Pardubický kraj zatím váhají s nákupem energií na příští rok

3.9.2022
Roman Kořinek

Složitá ekonomická situace a hlavně rekordně vysoké ceny zejména elektrické energie dělají starosti hejtmanům obou východočeských krajů. Aby totiž v minulých dnech přiznali, že s nákupem energií zatím vyčkávají a věří, že bude líp.

Podle mluvčího Královehradeckého kraje Dana Lechmanna se bude kraj snažit nakoupit energie na podzim, stejně jako to dělal v loňském roce.

„Situaci jsme již zažili a tak zhruba víme, co nás čeká. Problém je ale tom, že zaznamenáváme jednak daleko vyšší ceny a také nezájem dodavatelů, kteří stále netuší, co se bude dít v příštích měsících,“ vysvětlil hejtman Martin Červíček (ODS).

Podobně je na tom i Pardubický kraj, kde se navíc snaží nakoupit vedle elektřiny i zemní plyn. Do vypsané soutěže na dodávky zemního plynu se jim ale podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (3PK/ČSSD) nikdo nepřihlásil. „U elektřiny jsme na tom o něco lépe. Máme distributora, ale nemáme cenu, takže jsme rovněž v nejistotě a nevíme, co bude,“ sdělil hejtman, který již požádal vládu, aby situaci začala urychleně řešit.

Ceny energií pravděpodobně zkomplikují i sestavování rozpočtů na příští rok a oba hejtmani očekávají, že budou muset škrtat zejména v investičních akcích. Podle náměstka hejtmana Královehradeckého kraje, který řídí krajské finance Rudolfa Cogana )STAN), zaplatil vloni kraj za energie zhruba dvě stě milionů korun. Letos to bude zhruba dvojnásobek, tedy čtyři sta milionů korun. „Co bude v roce 2023 je zatím neznámou. Když vezmu některé cenové výkyvy, tak bychom mohli za energie zaplatit třeba i devět set milionů korun. Kvůli vysoké inflaci se sice dají očekávat větší daňové výnosy, ale v jaké budou výši je rovněž otázkou,“ doplnil náměstek s tím, že kraj čekají zásadní investice do stavby nemocnic v Rychnově a Náchodě.

I vedení Pardubického kraje má své plány, které možná bude muset významně seškrtat. Hejtman dokonce zmiňuje i krizový scénář, který by nastal, kdyby se kraji nepovedlo energie vysoutěžit. „Pokud se nic nestane a budeme muset kalkulovat se současnými doslova astronomickými cenami, můžeme zapomenout například na opravy silnic a investice jako takové,“ dodal hejtman Pardubického kraje, který věří, že vláda začne situaci řešit a vyslyší tak volání nejen Martina Netolického, ale i dalších hejtmanů, kteří v minulých dnech vládu vyzvali, aby krajům, městům a obcím pomohla.

Podstatné snížení částky na investice očekávají vzhledem k cenám energií i v krajském městě Pardubice. Současné ceny jsou totiž i desetkrát vyšší než Pardubice platily v minulosti. Nejistota a možný další růst cen přiměl vedení magistrátu rozhodnout o fixaci ceny. „Jedná se zhruba o pětadvacet procent celkového objemu energií, kde jsme pro příští rok zafixovali cenu, abychom alespoň část dodávek měli zajištěných. „Uvidíme, co bude dál. Jsme připraveni energie nakupovat postupně a věříme, že dojde k nějakému zlevnění. Z dlouhodobého hlediska ale tu situaci nevidíme dobře,“ vysvětlil náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).

Ten dále upozornil na skutečnost, že velký problém se dá očekávat v Dopravním podniku města Pardubic, kde v minulosti došlo k elektrifikaci městské hromadné dopravy. „Byla to naše chlouba, ale nyní se to stává významnou zátěží, protože elektrická energie je velmi drahá. O něco lépe jsou na tom Služby města Pardubic, které mají zafixovanou cenu z minulosti. Problémy se ale dají očekávat například v provozních nákladech naší multifunkční haly,“ dodal náměstek pardubického primátora.

Zdroj: vzNepřehlédněte