• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Královéhradecký kraj investuje do cestovního ruchu, podpoří vznik stání pro obytné vozy

  18.9.2023
  Doris Drienová

  Královéhradecký kraj podruhé podpoří budování karavanových stání pro obytná vozidla. Ve druhém ročníku dotačního programu na rozvoj infrastruktury cestovního ruchu pro rok 2024 uvolní šest milionů korun.

  Dotace půjdou nejen na výstavbu karavanového stání, ale také pořízení servisní stanice nebo vybudování zázemí pro uschování jízdních kol a elektrokol. ČTK o tom informovali představitelé hejtmanství. Žádosti o dotaci lze podávat od 17. října do 20. listopadu 2023. Celkový objem financí pro rok 2023 činil 5,6 milionu korun.

  „Informace destinačních společností v regionu potvrzují, že o opětovné vyhlášení dotačního programu je zájem, předpokládají ještě větší počet žadatelů. Letos kraj finančně podpořil 20 projektů. Zájemci mohli podávat žádosti na vybudování karavanových stání nebo technického zázemí pro jízdní kola a elektrokola, přičemž šest žadatelů čerpá dotaci na oba dva účely,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro cestovní ruch Martina Berdychová (Východočeši).

  Oprávněnými žadateli o dotaci jsou obce a jejich příspěvkové organizace, svazky obcí a fyzické a právnické subjekty, jejichž předmět podnikání souvisí s cestovním ruchem. Úspěšní žadatelé budou moci z dotace čerpat nejvýše padesátiprocentní podíl celkových výdajů v maximální výši 600.000 korun.

  „Zkvalitněním turistické vybavenosti v kraji vzniká kromě nových stání pro obytná auta také doprovodná infrastruktura pro cyklistickou dopravu. Umístění nabíjecích stanic pro elektrokola je vždy v návaznosti na existující cyklotrasy a cyklostezky nebo v blízkosti kulturních památek či přírodního dědictví,“ uvedla Berdychová.

  Nové nabíjecí stanice pro elektrokola vznikají například v Deštném v Orlických horách, 13 rychlonabíjecích stanic na území Krkonoš a 12 v okolí Babiččina údolí na Náchodsku. Samoobslužná bezplatná myčka jízdních kol vznikne na okraji Hradce Králové u Zděné Boudy při vstupu do rekreačních hradecký lesů.

  „Nejvíce projektů je na území destinační společností Orlické hory a Podorlicko a v Podkrkonoší. Jedním z žadatelů je také Koupaliště a kemp Broumar u Opočna. Na nová karavanová stání se turisté mohou těšit dále na Náchodsku a Královédvorsku, a to v obcích Stárkov, Huntířov a Dolní Brusnice,“ uvedla Nikola Blahynková z tiskového oddělení kraje.

  Do dotačního programu Podpora budování infrastruktury cestovního ruchu v Královéhradeckém kraji pro rok 2024 je nutné posílat žádosti pouze elektronicky, a to odesláním z datové schránky žadatele do datové schránky Královéhradeckého kraje.

  Rozmach rekreace v obytných vozidlech urychlila pandemie koronaviru. Zvýšený zájem o tento druh rekreace byl ovlivněn restrikcemi proti šíření koronaviru, omezením ubytování a nejistotou ohledně cestování do zahraničí.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte