Královéhradecký kraj podpoří dvě divadla, filharmonii i archeopark ve Všestarech

2.2.2023
Fefík

Radní Královéhradeckého kraje schválili poskytnutí finančních prostředků pro čtyři obecně prospěšné společnosti – Klicperovo divadlo v Hradci Králové, Filharmonii Hradec Králové, Divadlo Drak a Archeopark Všestary. Těmto organizacím hodlá kraj na jejich provoz poskytnout souhrnnou částku přesahující 13,4 milionu korun.

Archeopark Všestary by měl obdržet na svůj provoz přes dva miliony korun. Pravěká vesnice“ je v obci Všestary budována od roku 1997 a to pod záštitou a z iniciativy pracovníků Centra experimentální archeologie. Toto občanské sdružení vzniklo mimo rámec Univerzity Hradec Králové, avšak v úzké personální součinnosti s pracovníky tehdejší Vysoké školy pedagogické.

Na činnosti pravěké vesnice se v současnosti podílí rovněž další akademičtí pracovníci fakulty v roli konzultantů a studenti.

Letošek je Rokem Harrachů. Co zůstalo po slavném rodu?

 

Archeopark ve Všestarech – nachází se přibližně 7 kilometrů západně od Hradce Králové u silnice I/35 – funguje pro veřejnost od 15. dubna. Do konce června a v září je otevřen jen o víkendech mezi 10. a 17. hodinou, o prázdninách každý den mimo pondělí ve stejném čase.

Areál návštěvníkům nabízí jedinečnou expozici pravěku s názornými ukázkami dobových zvyků, řemesel a obyčejů. Stávající „pravěká vesnice“ byla rozšířena díky podpoře Královéhradeckého kraje na komplexní areál s novou budovou hlavní expozice pravěku, budovou venkovní expozice a ukázkami pravěkých staveb jako je neolitický dům, eneolitický dům a expozice domácího zvířectva. Součástí areálu je také sklad archeologického materiálu.

Zdroje: U nás v kraji + Archeopark VšestaryNepřehlédněte