Kriminalita na Kladensku: Násilí a krádeže napříč okresem

18.9.2017
Marek Kaštil

Nejvíce trestných činů v kladenském okrese se odehraje v samotném Kladně. O něco nižší je kriminalita na Slánsku, v okolí Stochova nebo Unhoště. Na Kladensku dochází k mnoha fyzickým útokům, nezřídka jde také o ohrožení pod vlivem návykové látky.

Okresní město Kladno je rozděleno hned na tři policejní obvody. Pod policejní oddělení Kladno – město spadají části Kladno-Ostrovec, Kladno-Rozdělov, Kladno-Sítná, Kladno-střed, Kladno-Tuchoraz. Samostatné oddělení má městská část Kladno – Kročehlavy. Patří pod něj ještě oblasti Kladna-Dříně a obce Buštěhradu. Do územní působnosti oddělení Kladno – venkov pak kromě Švermova, Vrapic a Dubí spadají ještě okolní obce Blevice, Brandýsek, Bůhzdař, Cvrčovice, Dřetovice, Koleč, Kováry, Libochovičky, Libušín, Mozolín, Otvovice, Pchery, Slatina, Stehelčeves, Trněný Újezd, Třebusice, Týnec, Vinařice, Zájezd, Zákolany a Želenice.

Nejvyšší kriminalita je v Kladně – městě. Od května 2016 do června 2017 zde bylo podle serveru mapykriminality.cz evidováno 1145 trestných činů. Nejčastěji se přitom jednalo o fyzické útoky (82 případů), krádeže věcí z aut (67 případů) a ohrožení pod vlivem návykové látky (48 případů). Kladno – město má navíc z celého kladenského okresu nejvyšší index kriminality. Ten udává počet spáchaných trestných činů za zvolené časové období na daném území, přepočtený na 10 tisíc obyvatel.

Ze statistického hlediska je zajímavá rovněž oblast Kladno – venkov. Ačkoliv zde bylo spácháno méně trestných činů než na Slánsku (412 oproti 425), index kriminality má Kladno v přepočtu na obyvatele vyšší. Zatímco u ostatních oblastí se mezi tři nejčastější typy trestné činnosti vždy dostaly krádeže či vloupání, v případě Kladna – venkov vypadají čísla následovně: Nejčastěji zde docházelo k fyzickým útokům (36 případů), výrobě, distribuci a držení drog (35 případů) a ohrožení pod vlivem návykových látek a opilství (19 případů).

Primátor: Kladno trápí nepřizpůsobiví občané

Kladenský primátor Milan Volf považuje Kladno za bezpečné město. „Jedním z hlavních problémů v této oblasti jsou nepřizpůsobiví občané žijící z velké části ze sociálních dávek, často na ubytovnách, ale stále častěji v soukromých bytech, kde se stávají centrem zájmu „obchodníků s chudobou“,“ uvedl primátor pro Náš REGION. „Tento stav je výsledkem státní sociální politiky. Město ovšem nyní dostalo zákonnou možnost zastavit výplatu příspěvku na bydlení pro nové žadatele, čímž by se měl zastavit příliv těchto osob z celé republiky. Pro úplnost, příspěvek na bydlení nyní využívá bezmála desetina obyvatel, což se významně podílí na sociálním rozdělení obyvatel a následně na riziku sociálně-patologických jevů včetně vlivu na bezpečnostní situaci ve městě.“

Podle Volfa se nyní výrazně snížila zejména majetková kriminalita díky projektu Bezpečné Kladno, který vedení města zahájilo společně s vedením kladenské Policie ČR. „Samozřejmostí je velmi úzká spolupráce strážníků městské policie a policistů, na některých místech je možné potkat i společnou hlídku,“ doplnil Volf. Právě kladenskou městskou policii dlouhodobě trápí nedostatek strážníků. Do maximálního počtu jich momentálně chybí 22. Tři noví adepti do řad městské policie se momentálně připravují na zkoušky.

Nejbezpečněji je ve Stochově a Unhošti

Nejbezpečněji je na Kladensku v okolí Stochova a Unhoště. Ve Stochově a okolních obcí bylo spácháno nejméně trestných činů. Unhošť má zase nejnižší index kriminality. Skladba kriminality ve Stochově je velmi obdobná té v oblasti Kladno – venkov. Nejvíce zde bylo zaznamenáno fyzických útoků (21), dále se šlo o ohrožení pod vlivem návykových látek a opilství (20), třetí nejčastější byla výroba distribuce a držení drog (10). V Unhošti řešili policisté nejčastěji ohrožení pod vlivem návykových látek a opilství (14) a následně především krádeže. Zaznamenali dvanáct krádeží věcí z aut, přičemž pouze dva případy se podařilo objasnit. V případě vloupání do obydlí šlo o jedenáct trestných činů a jen při jednom se podařilo odhalit pachatele.

Pod Obvodní oddělení policie Stochov spadají obce Čelechovice, Drnek, Hradečno, Kačice, Kamenné Žehrovice, Ledce, Lhota, Nová Studnice, Nová Ves, Srby, Stochov, Tuchlovice a Žilina. V případě Unhoště jsou to tyto:  Běleč, Běloky, Braškov, Bratronice, Doksy, Dolany, Dolní Bezděkov, Družec, Horní Bezděkov, Hostouň, Hřebeč, Kyšice, Lidice, Makotřasy, Malé Kyšice, Malé Přítočno, Nouzov, Pavlov, Pletený Újezd, Svárov, Unhošť, Valdek, Velká Dobrá a Velké Přítočno.

Obvodní oddělení Slaný

Do územní působnosti Obvodního oddělení Slaný patří obce Bakov, Bilichov, Blahotice, Byseň, Dolín, Drchkov, Drnov, Dřínov, Hořešovice, Hořešovičky, Hrdlív, Hřešice, Hvězda, Jedomělice, Jemníky, Klobuky, Knovíz, Kobylníky, Kokovice, Královice, Kutrovice, Kvíc, Kvíček, Kvílice, Libovice, Lidický Dvůr, Líský, Lotouš, Malíkovice, Neprobylice, Netovice, Otruby, Písek, Plchov, Podlešín, Pozdeň, Přelíc, Řisuty, Saky, Samotín, Slaný, Smečno, Studeněves, Svinařov, Těhul, Trpoměchy, Třebichovice, Třebíz, Tuřany, Vítov, Zichovec, Želevčice a Žižice.

Trestný čin

V uvedených statistikách jsou zaznamenané takové přestupky proti zákonu, které můžeme nazývat trestnými činy. Například drobných krádeží se ročně odehraje daleko více, než kolik jich je uvedeno ve článku. V případě krádeže je ale stanovena hranice způsobené škody pěti tisíc. Pokud škoda tuto částku nepřesáhne, nejedná se o trestný čin, ale pouze o přestupek.

Statistiky kriminality

Na serveru mapykriminality.cz, ze kterého jsme čerpali, jsou trestné činy rozděleny do několika kategorií. Jedná se o tyto: vraždy; znásilnění; fyzické útoky; loupeže; vloupání do obydlí; krádeže motorových vozidel dvoustopých; krádeže věcí z automobilů; krádeže jízdních kol, výroba, držení a distribuce drog; ohrožení pod vlivem návykové látky, opilství. Většina trestných činů pak spadne do kategorie „zbývající trestné činy“, které nejsou dále rozřazené.

 

 

 

 

 


Témata:

Nepřehlédněte