Kriminalita v regionu: Občany trápí krádeže i drogy

21.9.2017
Kamila Steinbachová

Radotín sice územně spadá pod hlavní město Prahu, vzhledem k jeho charakteru a blízkosti okolním obcím, jsme ho ale zařadili do oblasti Praha-západ. Ze zkoumaných oblastí vykazuje Radotín nejvyšší míru kriminality. Za sledované období jednoho roku se zde odehrálo nejvíce trestných činů (638) a zároveň má i nejvyšší index kriminality. Tento ukazatel eviduje počet spáchaných trestných činů za zvolené časové období na daném území v přepočtu na 10 tisíc obyvatel.

V Radotíně se nejčastěji vykrádala auta. Došlo celkem k 84 krádežím, přičemž jen čtyři z nich se podařilo objasnit. Velkým problémem je rovněž výroba, držení a distribuce drog. Kriminalisté zaznamenali 46 takových případů v průběhu jednoho roku. Třetím nejčastějším druhem trestné činnosti byly krádeže motorových dvoustopých vozidel. Jde o třicet případů, z nichž se pouze dva objasnily.

Srovnání s hlavním městem

V rámci Prahy ale Radotín naopak patří k nejbezpečnějším lokalitám. Srovnáme-li trestnou činnost za měsíc červen 2017, odehrálo se zde stejně trestných činů (86) jako na Barrandově, který je po Čakovicích, Újezdu nad Lesy a Bohnicích čtvrtou nejbezpečnější oblastí Prahy. V rámci hlavního města obecně platí, že se trestná činnost koncentruje v centru a oblastech širšího centra, jakými jsou například Holešovice nebo Smíchov.

Jen o něco nižší kriminalita než v Radotíně je v oblasti Hostivic. Pod Obvodní policejní oddělení Hostivice dále spadají obce a části Hostivice Břve, Červený Újezd, Dobrovíz, Dobříč, Drahelčice, Choteč, Chrášťany, Chýně, Chýnice, Jeneč, Jinočany, Kněževes, Litovice, Nučice, Ořech, Ptice, Rudná, Středokluky, Tachlovice, Tuchoměřice, Úhonice a Zbuzany.

Skladba trestných činů je zde obdobná jako v Radotíně. Policie zaznamenala 72 případů vykradených aut, přičemž jen dva z nich se podařilo objasnit. Časté zde bylo také vloupání do bytů nebo domů (44 případů). Podobně jako v Radotíně zde přetrvává problém s výrobou, držením a distribucí drog. Celkově šlo o 28 případů.

Větší ohrožení představuje doprava

Více než trestná činnost ale některé z obcí na Praze-západ z hlediska bezpečnosti trápí doprava. Obec Tachlovice protíná silnice druhé třídy 101, která je velmi frekventovaná. „Na návsi jsme otevřeli tři nové přechody. Někteří občané si na to ale stále ještě nezvykli. Apelujeme proto především na dospělé, aby šli dětem příkladem,“ řekl pro Náš REGION starosta Tachlovic Vlastimil Semerád.

Za další aktuální problém, který by mohl ohrozit bezpečí občanů, označil starou stromovou alej v Toskánské ulici, kterou denně prochází řada malých dětí do školy a do školky. Obec plánuje alej prořezat, musí ale celou akci řádně zvážit. „Alej je velmi cenná, dokresluje historickou část obce,“ doplnil starosta.

Co se týče kriminality je podle něj v obci minimální. „Do školy a školky jsme instalovali bezpečnostní dveře,“ řekl na otázku, co se obec snaží dělat pro bezpečí občanů.

Nejbezpečnější oblast

Jako nejbezpečnější oblast ze statistik vycházejí Libčice nad Vltavou. Trestných činů se zde sice odehrálo více než v oblasti Řevnic (406 oproti 333), index kriminality je ale v Libčicích nižší. Nejčastěji zde docházelo k vloupání do bytů nebo domů (46 případů). Dále šlo o krádeže věcí z aut – 26 případů a pouze jeden objasněný případ. Často se zde také kradla kola (25 případů).

Pod Obvodní oddělení Libčice nad Vltavou dále spadají obce Číčovice, Debrno, Dolany, Hole, Holubice-Kozinec, Horoměřice, Lichoceves, Noutonice, Okoř, Statenice, Roztoky, Svrkyně, Tursko, Úholičky, Únětice, Velké Přílepy.

+ možné boxy

Obvodní oddělení Řevnice

Do územní působnosti Obvodního oddělení Řevnice patří obce Černošice, Dobřichovice, Kala, Karlík, Kosoř, Kuchařík, Lety, Roblín,Solopisky, Třebotov, Vonoklasy a Všenory.

Trestný čin

V uvedených statistikách jsou zaznamenány takové přestupky proti zákonu, které můžeme nazývat trestnými činy. Například drobných krádeží se ročně odehraje daleko více, než kolik jich je uvedeno ve článku. V případě krádeže je ale stanovená hranice způsobené škody pěti tisíc. Pokud škoda tuto částku nepřesáhne, nejde o trestný čin, ale pouze o přestupek.

Statistiky kriminality

Na serveru mapakriminality.cz, ze kterého jsme čerpali, jsou trestné činy rozděleny do několika kategorií. Jde o tyto: vraždy; znásilnění; fyzické útoky; loupeže; vloupání do obydlí; krádeže motorových vozidel dvoustopých; krádeže věcí z automobilů; krádeže jízdních kol, výroba, držení a distribuce drog; ohrožení pod vlivem návykové látky, opilství. Většina trestných činů pak spadne do kategorie „zbývající trestné činy“, které nejsou dále rozřazeny.

 

 


Témata:

Nepřehlédněte