• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Krnov bojuje o vodu v krajině, vybuduje soustavu 7 nových tůní

  19.5.2024
  Doris Drienová

  Radnice v Krnově na Bruntálsku plánuje opatření, která na pozemcích v katastru města zadrží vodu a ochrání půdu před erozí. Vychází z odborných studií. První nechá město udělat ještě letos.

  V blízkosti pastevního areálu v krnovské části Chomýž vznikne soustava sedmi tůní a chystá se i výsadba stromů a keřů. Médiím to v sobotu řekla mluvčí města Dita Círová.

  „Tůně vzniknou na podzim. Jejich cílem je zmírnit případné negativní důsledky přívalových dešťů. Jejich existence navíc podpoří zrod nových biotopů pro posílení populací vzácných rostlin a živočichů nacházejících se v okolní krajině,“ uvedla Pavla Hájková z oddělení komunálních služeb. Na projekt se radnici podařilo získat dotaci ve výši 172.000 korun. Náklady zhruba odpovídají této částce.

  Městský rozpočet nezatíží ani výsadba stromů a keřů, které budou mimo jiné plnit funkci větrolamu. „V této věci spolupracujeme s neziskovou organizací Sázíme stromy, která pro nás zajistí zdarma sazenice stromů a keřů. S prosbou o pomoc s výsadbou se pak obrátíme na veřejnost,“ řekla Hájková. Výsadba se podle ní uskuteční na podzim.

  Obě plánované akce vycházejí ze studie, která navrhuje opatření, jejichž cílem je návrat vody do krajiny, zpomalení jejího odtoku, zamezení půdní i větrné eroze a ochlazení krajiny. „Jde vůbec o první realizace, která odborníci navrhli. Jejich provedení je snazší z důvodu, že je vybudujeme na našich pozemcích. Chceme tím ukázat ostatním vlastníkům půdy, že ochrana krajiny nestojí moc peněz a navíc se na ni dají získat externí finanční zdroje,“ uvedla Hájková.

  Autoři studie na bezmála osmi kilometrech čtverečních navrhují více než 70 hektarů nových ploch pro agroles, což je zemědělská plocha se stromy například v podobě mezí. Dalších 15 hektarů nového lesa a 66 hektarů by se mělo zatravnit. Součástí návrhu jsou i nové meandry na narovnaných tocích a rozlivová území, která zabrání opakování škod, jaké způsobily ničivé povodně v roce 1997. Celkově všechna opatření dohromady zadrží bezmála 14 milionů hektolitrů vody. Součástí studie jsou i opatření v lesích a ve městě. Krnov chce navržená opatření uskutečňovat postupně.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte