• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kroměříž bojuje s nelegálním ukládáním odpadu. Na hříšníky nastražila fotopasti

  23.11.2023
  Simona Knotková

  Kroměříž přijala opatření proti nelegálnímu ukládání odpadu do veřejně přístupných kontejnerů na území města.

  Městská policie kromě dosavadních pevných kamerových bodů využije k jejich kontrole dvě přenosné kamery a nově také fotopasti. Cílem je odradit od ukládání odpadu v Kroměříži lidi, kteří ve městě nemají trvalý pobyt, uvedl v radniční tiskové zprávě místostarosta Karel Holík (SOCDEM). Město usiluje také o to, aby občané do kontejnerů na směsný komunální odpad neukládali odpad stavební, který se odevzdává ve sběrném dvoře.

  Mobilní kamery i fotopasti budou strážníci přemísťovat na různá místa s kontejnery. „Fotopast pořizuje fotografie s rozlišením, které zobrazuje státní poznávací značku vozidla a také umožňuje identifikaci osoby, která nelegálně ukládá svůj odpad. Díky fotopasti se již podařilo identifikovat osobu, která do kontejnerů na směsný komunální odpad vyvážela velké množství stavebního odpadu,“ uvedl ředitel městské policie Libor Kubiš.

  Kroměřížané podle evidence města produkují velké množství stavebního a demoličního odpadu. Loni ho ve sběrném dvoře odevzdali asi 4200 tun, což je zhruba 150 kilogramů na občana.

  Město loni doplácelo na odpadové hospodářství téměř 29 milionů korun, což na jednoho obyvatele činí doplatek více než 1000 korun. Letos bude Kroměříž doplácet asi 33 milionů korun. Největším nákladem je skládkování, které přijde na 1000 korun za jednu tunu. Částka se přitom bude zvyšovat, v roce 2024 na 1250 korun za jednu tunu. „Není tak možné tolerovat, aby do Kroměříže vozili odpad lidé z okolí. A ani to, aby stavební odpad navyšoval množství směsného komunálního odpadu, za jehož ukládání platíme velké peníze,“ uvedl Holík.

  Obyvatelé Kroměříže podle studie, kterou si nechalo město zpracovat, vytvářejí v rámci Zlínského kraje nadprůměrné množství směsného komunálního odpadu. „Zatímco v Kroměříži vychází jeho roční produkce v průměru na jednoho obyvatele cca 183 kilogramů, ve Zlínském kraji to je podle zdrojů společnosti EKO-KOM jen 166 kilogramů. Směsný komunální odpad je zbytkový odpad, který zůstává po vytřídění využitelných a nebezpečných složek odpadu,“ uvedl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

  Kvůli zvyšujícím se nákladům města na likvidaci odpadů zaplatí lidé z Kroměříže od příštího roku za svoz odpadu 840 korun, dosud je základní sazba ročního poplatku 492 korun. Město bude podle Holíka nadále apelovat na občany, aby tříděním snižovali množství komunálního odpadu v popelnicích, a to i s ohledem na to, že v roce 2030 by mělo být skládkování definitivně ukončeno.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte