• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Kroměříž zdražuje jízdné v MHD

  16.11.2023
  Simona Knotková

  Většina lístků na jednotlivé jízdy v kroměřížské městské hromadné dopravě (MHD) zdraží od ledna příštího roku o dvě koruny.

  Zvyšují se i ceny časových jízdenek. Senioři nad 70 let si budou moci koupit celoroční kartu za 200 korun, uvedl ve středeční tiskové zprávě mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek. Dosud měli senioři od 70 let s trvalým bydlištěm v Kroměříži s platnou čipovou kartou MHD ve městě zdarma.

  Zvýšením cen jízdného město reaguje na nárůst nákladů na provoz MHD. „Od ledna k tomu přibude vyšší daň, kterou stát uvalil na jízdné z MHD. Obnovujeme také vozový park, což je nezanedbatelná položka v nákladech na MHD,“ uvedl místostarosta Karel Holík (SOCDEM), jenž je jednatelem Kroměřížských technických služeb (KTS), které MHD ve městě provozují.

  Město letos na provoz MHD doplácí asi 16 milionů korun. „V návrhu rozpočtu na příští rok se tato částka zvýšila zhruba na 19,3 milionu korun. Navýšením ceny jízdného se doplatek sníží, byť pouze zhruba o dva miliony korun. Zdražení jízdného považujeme za mírné, a to i s ohledem na to, že současný ceník MHD se měnil naposledy v roce 2011,“ doplnil místostarosta Jan Hebnar (ODS), který je také jednatelem společnosti KTS stoprocentně vlastněné městem.

  Základní, v hotovosti nebo bankovní kartou hrazená jízdenka bez přestupu bude místo dosavadních 13 korun stát 15 korun. Zlevněná pro děti do 18 let i pro studenty do 26 let s ISIC kartou přijde místo šesti korun na osm. Při bezhotovostní platbě čipovou kartou zaplatí cestující za základní přestupní jízdenku na 25 minut namísto současných osmi korun od příštího roku 11 korun, zlevněná bude stát šest korun, nyní jsou to čtyři koruny.

  Mění se i ceny časových jízdenek hrazených čipovou kartou. Cena třicetidenní občanské jízdenky se změní od 1. ledna 2024 z 250 korun na 300 korun a devadesátidenní z 630 korun na 750 korun. Třicetidenní zlevněná časová jízdenka pro děti do 18 let i pro studenty do 26 let s ISIC kartou bude stát místo 125 korun 150 korun, devadesátidenní přijde místo 315 na 370 korun. Seniorská jízdenka pro starobní důchodce do 70 let věku a pro invalidy přijde na 30 dnů místo nynějších 125 korun také na 150 korun a na 90 dnů místo současných 315 korun na 370 korun.

  V příštím roce by MHD v Kroměříži měly zajišťovat i dva nové hybridní autobusy, které kombinují pohon na naftu a na elektřinu. KTS nyní dokončuje výběrové řízení. „Nová vozidla nahradí dvě desítky let staré autobusy značky Volvo. Zvýší se tak komfort pro cestující,“ uvedl Holík. Autobusy MHD v Kroměříži loni najely 348 000 kilometrů a přepravily 837 000 cestujících. Ve městě jezdí na osmi linkách, obsluhují také některé místní části.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte