• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kroměřížská nemocnice nabídla poprvé svým pacientům canisterapii

  28.1.2023
  Doris Drienová

  Kroměřížská nemocnice nabídla poprvé svým pacientům canisterapii, tedy podpůrnou terapii, při které se využívá kontaktu člověka se psem. Na oddělení ošetřovatelské péče dorazila za pacienty dvojice pudlů královských, tříletá fenka Megy a dvouletá Keisy, pod vedením jejich majitelky Pavly Šmídové. Do nemocnice by chovatelka se psy měla docházet pravidelně, zpočátku jednou za měsíc. Navštěvovat budou zejména dlouhodobě hospitalizované, většinou seniory, také dětské pacienty, řekla mluvčí nemocnice Veronika Slaměnová.

  Skupinovou canisterapii absolvovali pacienti ve společenské místnosti oddělení. „Trénovali jsme jemnou a hrubou motoriku rukou, pacienti pejsky česali, aby si zkusili, co obnáší péče o srst pudla. Je totiž opravdu náročná,“ uvedla Šmídová. Aktivity se psy jsou podle ní pokaždé jiné, mění se podle situace nebo ročního období.

  „Po skončení skupinové terapie jsme přešli na canisterapii individuální, kdy jde pejsek za pacienty do pokoje, a třeba i do postele. V takové situaci je od pejska vyžadováno, aby byl klidný a ležel vedle nemocného. Pacient v lůžku je většinou imobilní, pejsek proto leží v jeho těsné blízkosti a zahřívá ho. Klient si pejska hladí a dává mu piškotky,“ uvedla Šmídová. Těší ji, když pacienti prožívají štěstí, někdy se dojetím a radostí rozpláčou.

  „Pro hospitalizované má canisterapie velmi pozitivní přínos, protože se mají na co těšit, zpříjemní jim to pobyt v nemocnici, zažijí něco nevšedního. Většina z nich se během setkání rozpovídá a začne vzpomínat, s jakými psy se v životě setkali,“ uvedla čtyřiadvacetiletá chovatelka, která s canisterapeutickými psy dochází i do různých zařízení sociálních služeb. Kromě výcviku canisterapeutických psů se věnuje také záchraně zvířat z nevhodných podmínek, snaží se o jejich socializaci a stará se o ně v rámci takzvané dočasné péče. S canisterapií mají zkušenosti také jiné nemocnice ve Zlínském kraji.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte