• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Krušnohoří je už 5 let na seznamu UNESCO

  8.6.2024
  Simona Knotková

  Karlovarský kraj si v červenci připomene páté výročí od zápisu Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří na seznam kulturního dědictví UNESCO.

  Kromě kulturních akcí pro veřejnost uspořádá také ideovou konferenci, kde se bude diskutovat o dalším směřování hornických památek na německé a české straně hranice, které jsou na prestižním seznamu zapsané.

  Páté výročí kraj spolu s partnery z německé strany oslaví 12. července. „Na saské straně oslavy pojali velmi velkoryse a my jsme se snažili ekvivalentně připravit oslavu na naší straně. Stejně jako před pěti lety, kdy se v Jáchymově konala odborná konference, připravujeme podobnou akci i letos,“ uvedl krajský radní Vojtěch Franta (Piráti).

  Jedním témat budou i návštěvnická centra hornického regionu. V Karlovarském kraji by mělo vzniknout v Jáchymově v domě č. p. 8. Kraj na jeho zřízení spolupracuje s městem Jáchymov. Na české straně by obdobné centrum mělo vzniknout také v Krupce v Ústeckém kraji. Celkem by v krušnohorském regionu mělo být šest center, z toho čtyři na saské straně a dvě na české straně Krušnohoří, uvedl Franta

  Na uspořádání oslavy výročí a uspořádání konference získal Karlovarský kraj dotaci z ministerstva kultury. Kromě konference dotaci využije i na přetisk a úpravu externí panelové výstavy o Hornickém regionu Erzgebirge/Krušnohoří.

  Vedle konference v Královské mincovně, na které se svým příspěvkem vystoupí také zástupci saské strany Krušných hor, Karlovarský kraj připraví na 12. července i program na jáchymovském náměstí a například prohídku Latinské školy nebo budoucího návštěvnického centra UNESCO.

  Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří je geografický, historický a kulturní celek, který byl utvářen 850letou hornickou historií a dodnes je s ní velmi úzce spjat. Vliv báňského průmyslu se projevil nejen na stavbách spojených s těžbou, ale i na krajině, architektuře, umění, kultuře a vědě. Na seznamu UNESCO je zapsáno 22 jednotlivých komponentů, z toho 17 na saské straně a pět na české, a to v Karlovarském a Ústeckém kraji. Jde o tři rozsáhlá krajinná území reprezentující významné rudné revíry: Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná a Hornická krajina Krupka. Další dvě komponenty dokumentují hornickou infrastrukturu, případně menší hornické krajiny, konkrétně Hornickou krajinu Vrch Mědník a Rudou věž smrti u Ostrova.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte