Kryt Folimanka se letos ještě jednou otevře veřejnosti

8.12.2022
Renata Říhová

Pražané i ostatní návštěvníci mají letos poslední možnost navštívit spletitý labyrint tajemných chodeb největší podzemní stavby na území druhé městské části, kryt Folimanka. Veřejná prohlídka se uskuteční v sobotu 17. prosince v době od 9 do 15 hodin.

O prohlídku největší podzemní stavby na území Prahy 2 je v posledních letech velký zájem. Bunkr byl desítky let udržován v režimu utajení pro případ obecného ohrožení Pražanů, například nebezpečnými chemickými látkami. O co byl tajemnější, o to více se Pražané toužili podívat dovnitř, v minulém režimu ovšem marně. Nyní mohou návštěvníci procházet celým labyrintem rozlehlého krytu, který se svou rozlohou 1332 metrů čtverečních a kapacitou pro 1300 osob řadí k deseti největším v metropoli. Vstup je zdarma bez jakékoli předchozí rezervace. Návštěva krytu je vhodná i pro děti a vozíčkáře, prostory jsou téměř celé bezbariérové.

Podzemní bunkr Folimanka byl vybudován na přelomu 50. a 60. let minulého století v ulici Pod Karlovem. Má pancéřované dveře, vlastní studny a vlastní funkční elektrický agregát o výkonu 30 kW. Kryt je osvětlený, vytápěný, okysličovaný takzvaným přetlakem a v udržovaném stavu.

Hlavní vchod do krytu Folimanka se nachází na Praze 2, v ulici Pod Karlovem naproti domu číslo 2. Nejlepší dopravní spojení je tramvají číslo 6 a 11, které staví v Bělehradské ulici na zastávce Nuselské schody nebo Pod Karlovem.

Zdroj: MČ Praha 2


Témata:

Nepřehlédněte