Která místa v Česku byla loni nejnavštěvovanější?

23.6.2022
Redakce

První místo mezi nejnavštěvovanějšími turistickými cíli České republiky podle státní agentury CzechTourism loni obhájila lanová dráha na pražský Petřín. Stejně jako o rok dříve se s ní svezl zhruba milion lidí. Kvůli nízkému počtu cestovatelů z ciziny se dále propadl Pražský hrad, který před pandemií koronaviru turisty přitahoval nejvíce. Loni klesl ze čtvrté na devátou pozici, navštívilo ho 444 tisíc lidí. Vyplývá to z údajů Institutu turismu státní agentury CzechTourism.

Ředitel agentury CzechTourism Jan Herget předpokládá, že letos do ČR přijede kolem pěti milionů hostů z ciziny, meziročně tedy zhruba dvojnásobek. Zájem o Pražský hrad by tak mohl znovu růst, řekl. Stále ale budou podle něj zřejmě chybět turisté z Asie a Ruska.

Výsledky návštěvnosti turistických cílů ukazují podle Hergeta na sílící význam domácího turismu, který v posledních dvou letech rostl vlivem pandemie a omezených možností cestování do zahraničí. „Cestovní ruch tak dle všeho i nadále potáhnou obyvatelé České republiky,“ uvedl Herget. Už předloni podle něj stoupl zájem cestovatelů o přírodu, zejména české hory, a tyto turistické cíle si vysoké pozice stále drží, doplnil.

V desítce turisty nejvyhledávanějších míst za loňský rok se nejčastěji objevují zoologické zahrady. Druhé místo za lanovou dráhou na Petřín stejně jako loni obsadila Zoo Praha, do níž zavítalo 963 tisíc lidí, meziročně o 13 procent více. Zlínská zoologická zahrada skončila na třetím místě se zhruba 624 tisíci návštěvníky, ve srovnání s rokem 2020 jich bylo o 23 procent více. Mezi deset nejnavštěvovanějších turistických cílů loňského roku se dále dostaly Safari Park Dvůr Králové, Zoologická a botanická zahrada v Plzni, Zoo Ostrava a Olomouc.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte