Kudy? Tudy! Ivan Binar v nové knize vypráví, jak se žilo v 60. a 70. letech v komunistické Ostravě

5.2.2023
Doris Drienová

Jak se žilo v komunistickém Československu a zejména v Ostravě v 60. a 70. letech minulého století, vypráví spisovatel Ivan Binar v nové autobiografické knize Kudy? Tudy!, kterou vydalo ostravské nakladatelství Protimluv. Křest knihy se uskuteční ve čtvrtek 9. února v ostravském Antikvariátu a klubu Fiducia a o týden později ji autor představí v pražské vinárně Božská Lahvice, řekl šéfredaktor Protimluvu Jiří Macháček.

Kniha navazuje na knihu Bezstarostná léta bezradná, v níž Binar vypráví o dětství v 50. letech. „Je to taková životopisná próza o Binarově životě v Ostravě od roku 1960, kdy sem přišel na studia na Pedagogický institut. Končí to rokem 1977, kdy musel nuceně emigrovat do Rakouska po podpisu Charty 77,“ řekl Macháček.

V knize Kudy? Tudy! se čtenáři dočtou například o vzniku studentského divadla Pod okapem, později Waterloo. Za účinkování v muzikálu Syn pluku, parodujícím stejnojmenný román Valentina Katajeva, a uvedení ukázek na neveřejné akci v Leskovci nad Moravicí na Bruntálsku po zrušení divadla byl Binar spolu s dalšími třemi divadelníky odsouzen do vězení. „Popisuje podmínky v krajské věznici v Ostravě a také své věznění ve věznici v Plzni-Borech,“ řekl Macháček.

V knížce vzpomíná i na ostravskou zpěvačku Věru Špinarovou, která s manželem Ivem Pavlíkem bydlela ve stejném domě jako Binar. „S nimi se v tom domě stýkal vlastně pořád, než musel v roce 1977 emigrovat. Vzpomíná tam třeba i na dalšího obyvatele toho domu, fotografa Viktora Koláře,“ řekl Macháček.

Spisovatel a publicista Ivan Binar je autorem povídek, novel a románů, knih pro dospělé i pro děti. Řada z nich vznikla v rakouském a německém exilu. V mnohých z nich osobitým způsobem reflektuje Ostravu, kterou stále považuje za zásadní místo svého života. Často píše o nespravedlnostech, vyhnání a zvůli mocných. Binar loni oslavil osmdesátiny a stal se čestným občanem Ostravy.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte