• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Kulturní léto v Českých Budějovicích nabídne 324 akcí

    Kulturní léto v Českých Budějovicích nabídne letos 324 akcí. K novinkám patří festival Montmartre pod Černou věží nebo akce Budějovické dvorky. Na festivalu Múzy na vodě vystoupí Dagmar Pecková, Michal Prokop, Thom Artway nebo bigband s písněmi Karla Gotta. Vstupné na řadu programů bude zdarma.

    Léto přinese třeba 85 koncertů, 52 divadelních představení nebo 25 festivalů. „První zpráva pro Budějovičáky je, neodjíždějte v létě z města, protože si tady opravdu užijete. Zapojilo se 63 pořadatelů. Čísla jsou tak vysoká i proto, že město poskytuje druhým rokem grantovou podporu deset milionů korun na jednoleté akce,“ řekl náměstek primátora Juraj Thoma /HOPB/. Do letních akcí míří podle něj asi 70 procent ze zmíněné sumy. Druhým rokem spolupracuje radnice s budějovickými ubytovateli, pro turisty jim poskytuje týdenní programové přehledy.

    Festival Montmartre pod Černou věží by měl do Českých Budějovic přivézt francouzskou kulturu . Akce se odehraje 25. a 26. června. Nový bude i festival Hvězdy nad Vltavou. „S Pavlem Šporclem bychom chtěli založit tradici hudebních festivalů spojených s mistrovskými a žákovskými kurzy. Nahradil by výpadek poté, co skončily Hudební slavnosti Emy Destinnové,“ řekl Thoma. Jiná nová akce Budějovické dvorky přiblíží domy z centra města.

    Pokračuje rovněž řada tradičních programů. Festival Múzy na vodě přinese od 1. do 6. července na slepém rameni Vltavy koncerty. Ulice zaplní sochy při festivalu Umění ve městě, přijede i kinematograf bratří Čadíků. Divadla a hudbu slibuje Radniční léto, na Piaristickém náměstí se uskuteční jazzový festival.

    „Kultura se nebude odehrávat pouze v historickém centru. Třetím rokem pokračujeme v aktivitách na levém břehu Vltavy,“ řekl Thoma. Pohádky budou v části parku ve Čtyřech Dvorech, na pláži Vltava koncerty.

    Zdroj:čtk

     



    Nepřehlédněte
    30.7.2026
    Jižní Čechy

    U Týna nad Vltavou se utopil muž

    17.7.2026
    Jižní Čechy

    V národním parku Šumava hoří