Kumulace funkcí? Vedení Středočeského kraje možná dozná změn

23.10.2017
Andrea Cerqueirová

Politické dilema

O svém dalším osudu ve středočeské politice se bude rozhodovat například staronový poslanec a středočeský radní pro dopravu František Petrtýl či samotná hejtmanka kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (oba z hnutí ANO).

Petrtýl uvedl, že zatím neměl čas na podobné úvahy, protože v rámci volební kampaně jezdil po městech a do voleb dal maximum. Poslancem byl již před volbami. „Mohu přemýšlet, jestli to takhle zachovám, nebo to změním. Neříkám, že o tom budu přemýšlet měsíc, ale trošku času si dám a budu o tom i diskutovat s ostatními,“ uvedl Petrtýl.

Volby do poslanecké sněmovny ovládlo hnutí ANO. Celkem se dostalo devět stran

Pokorná Jermanová o víkendu řekla, že zatím neví, jak s novou situací naloží a zda se například kvůli práci v dolní komoře vzdá funkce v čele kraje. Rozhodnout se chce během pár týdnů. Připomněla, že prezident Miloš Zeman plánuje svolat zasedání Sněmovny s využitím maximální třicetidenní lhůty, kterou mu ústava umožňuje. Má tedy na rozhodování dost času.

Dvě a více funkcí

Ze současné krajské rady se dostal do Sněmovny také náměstek pro cestovní ruch a bezpečnost Vít Rakušan (STAN), který je zároveň neuvolněným starostou Kolína. Už oznámil, že funkci na kraji nejpozději do konce roku opustí. Další staronový poslanec a středočeský radní pro školství Jan Skopeček (ODS) míní, že lze obě funkce skloubit. Je ale připraven svou situaci přehodnotit podle toho, jaká bude jeho nová role ve Sněmovně. Pokud by zjistil, že se jedné z funkcí nemůže věnovat na sto procent, pak by ji opustil. Je podle něj také otázkou, jak se bude vyvíjet situace v krajské koalici, kde se rozhořel spor mezi hnutím ANO a STAN.

ANO vyčítá radním za STAN Věslavu Michalikovi a Martinu Macháčkovi špatnou práci. Zástupci STAN uvedli, že jde o účelovou kritiku a za jejich zády se domlouvá nová koalice bez jejich účasti. Své radní odmítají vyměnit. Situací se v sobotu zabývalo krajské předsednictvo ANO a klub krajských zastupitelů, závěry z jednání zástupci ANO přislíbili zveřejnit dnes. Petrtýl ale nechtěl dopoledne situaci kolem krajské koalice komentovat, protože jde o živou věc, a odkázal na hejtmanku, která má podle něj nejvíc informací.

 

ČTK


Témata:

Nepřehlédněte