První české hodinky, které se prostřednictvím stratosférického balonu dostaly do vesmíru, se draží. Výtěžek použije majitel na opravu zchátralé hvězdárny v Krušných horách nedaleko Ústí nad Labem. Grafika na hodinkách zobrazuje polohu hvězd v roce 1949, kdy byla založena československá hodinářská tradice. Informoval o tom majitel hvězdárny Vít Musílek.
Hodinky PRIM Tycho Brahe KOSMOS 01 byly umístěny v dolní části nákladové části balónu, který vystoupal do výšky 31 000 metrů a letěl rychlostí 276 kilometrů v hodině. Hodinky odolaly extrémním podmínkám, včetně teplot až minus 70 stupňů Celsia a vysoké radiaci. Nabízí je v Praze aukční síň KODL, informace najdou zájemci na webu www.primdovesmiru.cz
Hvězdárna v Liboňově na Ústecku je nyní v ruinách. „Její přínos pro vědu a bádání byl významný a v historii nese otisk i samotného Alberta Einsteina. Během let vlivem mnoha zásahů téměř zmizela z povrchu zemského,“ uvedl Musílek. Jeho cílem je hvězdárnu obnovit do podoby z roku 1929, kdy byla postavena.
Hvězdárna podle Musílka používala přístroje z Grónského moře z roku 1882 a její astronomický teleskop dodnes používá Astronomický ústav ČR. V květnu 1945 byla hvězdárna označena jako „ústav nepřátelský českému národu“ a byla zrušena, veškerý majetek připadl Univerzitě Karlově a byl odvezen koňským povozem skrytým pod slámou.
Zdroj: ČTK