• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Kutná Hora bude v příštím roce hospodařit s výdaji 548 milionů Kč

    Kutná Hora bude v příštím roce hospodařit s příjmy 539,7 milionu korun a výdaji 547,8 milionu Kč. Více než osmimilionový schodek pokryje z přebytku letošního hospodaření. Návrh rozpočtu včera schválilo zastupitelstvo.

    Podpořilo ho 15 z 27 zastupitelů, čtyři byli proti a osm se zdrželo hlasování. Více než dvacetitisícové město chce příští rok například přestavět bývalou školu na knihovnu nebo dostavět sportovní halu.

    Opoziční zastupitel za Město PRO lidi Zdeněk Jirásek kritizoval nárůst provozních výdajů a navrhl zkrátit o půl milionu korun prostředky na platy úředníků nebo odebrat dva miliony korun z fondu tepelného hospodářství. Požadoval také, aby peníze na takzvaný participativní rozpočet byly převedeny osadním výborům. Jeho protinávrhy však nenašly dostatečnou podporu. Zastupitelé nakonec schválili návrh předložený městskou radou.

    Další opoziční zastupitelka Kateřina Daczická (ODS) se podivovala na tím, kolik peněz Kutná Hora vynakládá na péči o hřbitovy. Za tři roky to bylo 14,5 milionu korun, přitom jinde podle ní na stejný účel dávají mnohem méně. Uvítala by, kdyby město ve větší míře investovalo do parkovacích míst nebo přestěhovalo oblastní charitu ze sídliště Hlouška na vhodnější místo. „Netvrdím, že by hřbitovy měly být ošklivé, ale tak velké částky investované do hřbitovů mě zarážejí,“ uvedla Daczická.

    Radní za ANO a vedoucí správy hřbitovů Josef Kraus namítl, že město se stará o šest hřbitovů s rozlohou sedm hektarů a už dříve se zavázalo, že do nich bude každý rok investovat téměř tři miliony korun.

    Kutná Hora chce v příštím roce hlavně pokračovat v započatých nebo připravovaných akcích financovaných z dotací. Z bývalé školy v ulici Na Náměti má vzniknout kulturně vzdělávací středisko a městská knihovna. Včetně parkoviště si výstavba vyžádá téměř 150 milionů korun. Další velkou akcí je dostavba sportovní haly za více než 40 milionů korun.

    Na letošek zastupitelé schválili rozpočet s příjmy 456 milionů korun a výdaji 544 milionů. Schodek téměř 88 milionů je pokryt z investičního úvěru a zapojením zůstatku z minulého roku.

    ČTK



    Nepřehlédněte
    15.7.2026
    Středočeský kraj

    Po Praze se pohyboval vězeň na útěku