• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Kutná Hora zve do opraveného Sankturinovského domu

    V Kutné Hoře se 3. února otevře opravený Sankturinovský dům, v němž má sídlo městské informační centrum a Galerie Felixe Jeneweina.

    Impozantní palác, který patří mezi nejstarší památkově chráněné budovy města, má za sebou rozsáhlou rekonstrukci za téměř 70 milionů korun a skoro tři roky byl uzavřený. Návštěvníci se v den otevření mohou těšit na zahájení výstavy Diametrální řez, která je výběrem osmi desítek exponátů ze sbírkových fondů Galerie Felixe Jeneweina získaných od roku 1996 do současnosti, informovala mluvčí města Jana Adamová.

    Opravy původně gotické, později barokně přestavěné budovy začaly na jaře 2021 a skončily loni na podzim. „Nejtěžším problémem bylo vyřešit statiku opěrného sloupu ve Dvorním domku a navržení nového výtahu oproti původnímu plánu,“ uvedl vedoucí odboru investic městského úřadu Jozef Králik. Stavební práce na rekonstrukci domu přišly na 56 milionů korun, z toho 42 milionů korun pokryla státní dotace. Na dalších 14 milionů Kč vyšly nové expozice a vybavení interiéru, dotace byla v tomto případě čtyři miliony korun.

    Projekt zahrnuje i novou Expozici alchymie a renesančních věd. Podle ředitele galerie Aleše Rezlera souvisí její historický základ s působením mnoha historických osobností v Kutné Hoře, které se věnovaly lékařským vědám a pracovaly v oboru metalurgie, chemie či geologie. Expozice připomíná například Lazara Erckera, nejvyššího mincmistra království českého, kutnohorského rodáka, lékaře a alchymistu Daniela Stolcia, který byl žákem Michaela Maiera, významného lékaře na dvoře Rudolfa II a pozdější novodobé osobnosti udržující odkaz historických pramenů. Novým provozem se navíc otevírá veřejnosti expozice, která prochází vertikálně celým domem od sklepení přes všechna jeho podlaží až po půdu a třetí patro gotické věže Sankturinovského domu.

    Původně gotický, později barokně přestavěný objekt vznikl na konci 13. století jako opevněná věžová stavba výrobního charakteru. V hutních zařízeních se zde zpracovávala stříbrná ruda. Zvláštností je mimo jiné historická věž, jejíž základy sahají do hloubky 7,5 metru. Na konci 15. století dům koupil mincmistr Beneš z Trničí a přestavěl ho na luxusní palác. Při rozsáhlém požáru středu města v roce 1770 budova vyhořela a při pozdější přestavbě získala dnešní podobu.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte