Suchdol zpečetil podezřelý převod vodovodu. Lidé si za vodu připlatí

Městys Suchdol uzavřel smlouvu na podezřelý převod vlastního vodovodu v hodnotě 23 milionů korun na vodárnu Vrchlice Maleč. Navrch jí zaplatí další více než 2 miliony za rekonstrukci čističky. Na oplátku dostane akcie vodárny. Podle zákona je ale měl pořídit transparentní veřejnou zakázkou. To se však nestalo. Případem se tak zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Starostka Jana Rychlíková připustila, že krok zastupitelů povede ke zdražení vody.

„Jsem přesvědčen o tom, že postup Městyse Suchdol za účelem nabytí akcií společnosti VHS Vrchlice-Maleč mimo režim zákona je v rozporu s pravidly veřejného zadávání. Porušení zákona ze strany městyse Suchdol se jeví jako závažná a nepochybná,“ uvedl v oznámení úřadu advokát Jan Seidel.

Přestože úřad pro ochranu hospodářské soutěže začal převod prověřovat, městys smlouvu s vodárnou uzavřel.

„V dané věci je v současné době vedeno správní řízení o návrhu na zákaz plnění smlouvy. Prvostupňové rozhodnutí zatím vydáno nebylo. Již v průběhu února bylo zastaveno další správní řízení, v němž Úřad prověřoval údajný postup zadavatele mimo zadávací řízení. K zastavení řízení došlo z toho důvodu, že zadavatel již uzavřel smlouvu,“ uvedl mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda.

Antimonopolní úřad prošetřuje městys Suchdol. Hrozí milionové pokuty

Ten už dříve potvrdil, že při pochybení hrozí městysi pokuta. Ta by mohla dosáhnout až 2,5 milionu korun. V takovém případě nelze vyloučit ani osobní odpovědnost zastupitelstva včetně starostky.

Nové pochybnosti

Zastupitelstvo městyse schválilo převod majetku a peněz výměnou za akcie už v prosinci 2020, přesto o totožném bodu zastupitelé hlasovali znovu 28. ledna 2021. Na faktický dotaz, proč o něm bylo znovu hlasováno, odmítla starostka Jana Rychlíková odpovědět i na základě žádosti podané podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

„Žadatel v bodě druhém žádá vysvětlení („proč“), a tedy o sdělení názoru, čehož se povinnost poskytovat informace ve smyslu Informačního zákona netýká. Žádost žadatele tak nezbývá než v předmětném rozsahu správním rozhodnutím odmítnout,“ uvedla v odpovědi Rychlíková.

Tento zákon přitom úřadům ukládá povinnost poskytovat informace, čímž plní kontrolní funkci veřejné moci, zvyšuje transparentnost a působí jako preventivní prvek předcházející kriminálnímu jednání.

Tunel jako z divokých 90. let, nebo dobrá investice. Suchdol se zbaví svého vodovodu

Starostka městyse Rychlíková odmítá nezávislým médiím cokoliv vysvětlit dlouhodobě, redakce ji za posledního půl roku pětkrát oslovila s dotazy na jejím úředním emailu a několikrát osobně, marně.

„Proces (převod vodovodu) ještě není zcela ukončen a městys se potýká se stále silnějším nátlakem a snahou naše záměry zmařit. Setkáváme se v médiích s různými polopravdami či zavádějícími informacemi, které snad mají vzbudit dojem o jakýchsi nekalých praktikách, a které tak v důsledku špiní dobré jméno naší obce,“ napsala starostka Rychlíková v lednovém vydání Obecního zpravodaje.

Starostka Rychlíková tak upřednostňuje reakce pouze v radniční tiskovině, kde ovšem nehrozí riziko, že by byla konfrontována s fakty.

Zdraží voda

Náš REGION už dříve upozornil, že lidem v Suchdole může se vstupem pod vodárnu Vrchlice Maleč citelně zdražit voda. „Určitě nikoho netěšilo, že může dojít k určitému zdražení na vodném a stočném (o cca 2 Kč), co by výsledku přirozeného srovnání cen s okolními obcemi na tzv. regionální cenu,“ uvedla Rychlíková v Obecním zpravodaji.

Jenže tato regionální cena za vodné a stočné je ve skutečnosti 95,47 korun za kubík vody, oproti současné ceně by to představovalo zdražení téměř o osm korun za kubík.

Lidem v Suchdole má citelně zdražit voda, zastupitelé mlčí

Podle starostky je to ale lepší varianta, současný model provozování vodovodu a kanalizace soukromou společností by se prý prodražil. „S ohledem na nutnost zahrnout do kalkulace podíl na tvorbě zákonem vyžadovaného fondu obnovy, což nám odborníci předběžně vyčíslili na cca 20 Kč na 1m3,“ dodala Rychlíková.

Redakce se pokusí vypátrat, kdo ono odborné vyčíslení provedl, zda to nebyla třeba právě vodárna Vrchlice Maleč. Připomeňme také, že podle dostupných informací na serveru Hlídač státu, investoval Suchdol do nového vodovodu a kanalizace přes 28 milionů korun.

Dvořákův festival Kutná Hora
11.7.2021
V rámci 63. ročníku Dvořákova festivalu se v sobotu 10. 7. 2021 konal v kostele...
Kapela Outstanders
21.6.2021
V kutnohorském veřejném prostoru se najde celá řada výstav a kulturních akci, jakými jsou např....
1.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Kostel sv. Bonifáce Lochy
1.6.2021
V pátek 28. května Noc kostelů otevřela řadu sakrálních objektů široké veřejnosti a nabídla zajímavé...
Bleší trh mezi stromy
19.5.2021
V neděli 16. května odpoledne ožil park v Kutné Hoře Na Náměti událostí s názvem...
Vítání ptačího zpěvu
7.5.2021
Zpěvné opeřence nezajímá, že lidstvo prožívá pandemii a musí respektovat řadu omezení. I ornitologové musejí...
25.4.2021
760 kg potravin a drogerie vybraných při sobotní sbírce v Kutné Hoře dokazuje, že lidé...
24.4.2021
Neobvyklým způsobem se připomíná vypálení kláštera a kostela v Sedlci u Kutné Hory červeně rozsvíceným...
22.4.2021
Kutná Hora je připravena na letošní turistickou sezonu, nad pořádáním některých akcí se ale vznáší...
Obřady chrám sv. Barbory
6.4.2021
Již podruhé se Velikonoce v Kutné Hoře musely obejít bez tradiční Sedlecké pouti. Někomu chyběla,...
17.3.2021
Již zítra se sejde valná hromada OFS Kutná Hora, během které proběhnou volby do Výkonného...
Reklama