6℃
Dnes je 10. prosinec , svátek má Julie

Úřad váhá s proplacením milionové dotace Babišově firmě

Státní fond životního prostředí odkládá proplacení milionové dotace firmě Ethanol Energy z Kutnohorska, spadající pod Babišův holding Agrofert. Kvůli neproplacení dotace skončil náměstek Leo Steiner.

Firma Ethanol Energy, spadající do holdingu premiéra Andreje Babiše Agrofert, uloženého do svěřenského fondu, kvůli problémům se zápachem ze své výroby, který obtěžoval místní obyvatele, dělala změny. Firma potřebovala peníze na novou technologii. Ta ji vyšla na 21 milionů korun. Z této částky měl téměř deset milionů doplatit formou dotace právě Státní fond životního prostředí.

Jenže tehdejší náměstek fondu Leo Steiner vyplacení dotace ve výši jednoho milionu pozastavil kvůli evropským auditům, které zpochybňují přidělování dotací firmám z holdingu Agrofert. Podle zprávy je Andrej Babiš jako předseda české vlády a zároveň osoba stále ovládající Agrofert ve střetu zájmů.

„Zbývající část dotace ještě proplacena nebyla. Závěrečné vyhodnocení akce stále probíhá,“ potvrdila mluvčí fondu životního prostředí Lucie Früblingová, ačkoliv z jejího dřívějšího vyjádření vyplývá, že dotace by už podle obvyklých lhůt měla být proplacena.

„Probíhají standardní kroky v souvislosti s kontrolou naplnění podmínek podpory v rámci tzv. závěrečného vyhodnocení, které jsou ukončeny vydáním protokolu zpravidla do šesti měsíců od předložení podkladů ze strany příjemce podpory (24. 4. 2019),“ uvedla mluvčí v dřívějším vyjádření.

Leo Steiner dotaci pozastavil v polovině července. Na konci srpna pak z fondu po nátlaku odešel. „Každý den se na fondu pozastavují a prověřují žádosti, a tady se tomu tak nechtělo. Oni neřekli ne, ale házeli klacky pod nohy a viděli v kolektivu, že nejste kolegiální, jednáte jinak, chcete prověřovat projekt, který ‚se neprověřuje‘,“ uvedl jako jeden z důvodů odchodu Steiner v rozhovoru pro iRozhlas.

Proplácení dotací pro Agrofert se na radě fondu životního prostředí věnuje poslanec Elfmark, který je jejím členem. „Považuji za neakceptovatelné, aby fond v této věci neměl jasno ani 2,5 roku poté, co novela zákona o střetu zájmů vstoupila v účinnost,“ uvedl.

Podle něj měl fond pozastavit plošně vyplácení dotací holdingu Agrofert, jako to udělal třeba Státní zemědělský intervenční fond.

„Pozastavení financování v případě podezření z porušování zákona je zcela běžným postupem a přistupují k němu standardně české úřady. Přesto v tomto případě tento krok učinily pouze některé úřady, což je zcela nelogické a chaotické. Úřady k této věci musí přistupovat jednotně,“ uvedl. „V tomto roce například fond zadal inzertní zakázku společnosti Mafra a považuji za nezbytné vědět, zdali tak bylo učiněno v souladu se zákonem o střetu zájmů,“ dodal.

Podle Agrofertu je pozastavená dotace v pořádku. „Dotace byla přidělena a čerpána přesně podle zákona a příslušných pravidel, což potvrdila i nedávná kontrola projektu na místě. Protokol z kontroly uvádí, že projekt je bez závad. Nyní se čeká na uplynutí zákonné šestiměsíční lhůty v rámci tzv. závěrečného vypořádání akce. S ohledem na závěry kontroly nevidíme nejmenší důvod, proč by zbylá poměrná část prostředků neměla být proplacena,“ uvedl mluvčí holdingu Karel Hanzelka.

Vyhodnocením auditů týkajících se dotací EU pro holding Agrofert a premiéra Andreje Babiše se ale zabývala senátní komise. „Komise na základě jí dostupných informací dospěla k předběžnému závěru, že pan premiér je ve střetu zájmů,“ uvedl předseda komise a senátor Zdeněk Nytra.

Včera, 14:57
Počty toulavých koček představují problém, každá z nich totiž může za sedm let dát život...
6.12.2019
Benzin ve Středočeském kraji mírně zlevnil, naopak nafta zdražila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stojí...
1.12.2019
Komerční článek
Při přechodu na DVB-T2 je vhodné zohlednit několik kritérií, která mají pro každého jinou prioritu....
1.12.2019
Státní zámek Žleby v roce 2019 z technických důvodů nepořádal oblíbené velikonoční trhy v areálu...
29.11.2019
Kutná Hora bude mít od ledna městského architekta, jehož úkolem bude dohlížet na urbanistický rozvoj...
29.11.2019
Přiblížila se první adventní neděle, tedy doba, kdy na adventním věnci zapálíme první adventní svíčku....
27.11.2019
Lídrem na kandidátce středočeské Občanské demokratické strany (ODS) pro krajské volby v roce 2020 bude...
27.11.2019
Hasiči zasahovali 23. listopadu u požáru těžební techniky v lese u Onomyšli na Kutnohorsku. Harvestor...
26.11.2019
Středočeští hygienici navštívili na podnět jednoho z hostů restauraci Kometa v Kutné Hoře. Našli špinavou...
26.11.2019
Středočeský kraj bude příští rok hospodařit s rekordně vysokým rozpočtem s příjmy a výdaji přes...
25.11.2019
Přezuto by mělo být od 1. listopadu. Na provoz vozidla v zimním období pamatuje také...
Reklama