• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Květná zahrada v Kroměříži hraje všemi barvami. O měsíc dříve

  13.4.2024
  Simona Knotková

  Cibuloviny v Květné zahradě v Kroměříži, která je památkou UNESCO, letos díky teplému počasí rozkvetly o měsíc dřív, než je obvyklé.

  Návštěvníci je mohou obdivovat především v takzvané Holandské zahradě. Kvetou ale i před vstupem do Květné zahrady, na Čestném dvoře i v některých bočních záhonech, řekli kastelán Květné zahrady Zdeněk Novák a zahradní architektka Šárka Franková.

  Holandská zahrada navazuje na původní uspořádání Květné zahrady známé z rytin z druhé poloviny 17. století. Obnovena do své původní krásy byla mezi lety 2012 až 2014. „Vykvetla asi o měsíc dřív, než je standardní. První se do květu pustily z cibulovin narcisy, které potom následovaly řebčíky, tulipány, ladoňky, botanické tulipány a doplnily je hyacinty. I zbytek zahrady se zazelenal a rozkvetl,“ řekla Franková.

  Na Čestném dvoře za vstupem do zahrady lidé uvidí výsadbu z macešek. „Je doplněná sedmikráskami, pomněnkami v různých barvách, samozřejmě jsou tam také cibuloviny, jsou tam krásně barevné tulipány. Aktuálně to máme ještě laděné do podzimní barvy, takže je to krásná žluto-červená. A před domem do ulice jsme zvolili fialkovo-bílou kombinaci,“ uvedla zahradní architektka. V zahradě kvetou i ovocné stromy.

  Ve čtvrtek zahájili zahradníci a zahradnice zmlazování keřů buxusů, které v Květné zahradě vytvářejí okrasné ornamenty. Do nich v příštích týdnech vysadí desítky tisíc letniček, o které nyní pečují v pěstebním skleníku. Zatímco v minulých letech začínali s jejich vysazováním v druhé polovině května, letos to nejspíš bude už koncem dubna. „Počasí nám bude pravděpodobně přát, takže budeme odvážní a zkusíme návštěvníkům nabídnout letničky o něco dříve,“ řekla Franková.

  Příští týden arboristé ořezají horní partie tvarovaných habrových stěn, které v Květné zahradě lemují podstatnou část cest. Práce potrvají několik dní, z bezpečnostních důvodů si vyžádají částečné omezení návštěvnického provozu. Po dobu zásahu zůstane průchod některými úseky uzavřen. „Vždycky to místo, tu část, řádově v desítkách metrů omezíme. Budou tam odborníci, kteří budou pracovat s pilami a s dalším nářadím,“ uvedl Novák.

  O vzhled památky se stará 16 zahradníků a zahradnic. S péčí o Květnou zahradu jim při své odborné praxi pomáhají studenti Střední odborné školy svatého Jana Boska v Kroměříži. Základní vstupné do zahrady stojí 180 korun, o 40 korun více než loni. Přesto její návštěvnost v prvním čtvrtletí podle kastelána vzrostla ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 2500 až 3000 lidí. Loni do ní za celý rok zavítalo 96.422 návštěvníků.

  Květná zahrada patří k nejvýznamnějším zahradním dílům v České republice, je výjimečná i v evropském měřítku. Myšlenka na její založení vzešla v 17. století od biskupa Karla II. z Lichtenštejna-Kastelkornu. Zahajovací práce řídil italský architekt Filiberto Luchese, po jeho smrti se úkolu zhostil jeho kolega a spolupracovník Giovanni Pietro Tencalla. V dalších staletích byla zahrada několikrát upravována.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte