Květná zahrada v Kroměříži hraje všemi barvami. Rozkvetly tam cibuloviny

3.5.2022
Redakce

Květná zahrada v Kroměříži láká v těchto dnech návštěvníky na rozkvetlé cibuloviny v takzvané Holandské zahradě. V sousední Pomerančové zahradě mohou lidé obdivovat citrusy pěstované ve velkých dřevěných škopcích. Zahradníci na začátku tohoto týdne zahájili jejich letnění, zimu citrusy přečkaly ve sklenících.

Holandská zahrada navazuje na původní uspořádání Květné zahrady známé z rytin z druhé poloviny 17. století. Obnovena do své původní krásy byla mezi lety 2012 až 2014. Kromě mnoha druhů různě barevných narcisů a tulipánů na jaře v jejích pravidelně rozvržených záhonech kvetou i řebčíky nebo modřence. „Odkvetly už hyacinty, začínají se budit bylinky,“ řekla zahradní architektka Pavla Nedbalová.

Jen o kousek dál, v Pomerančové zahradě, se mohou lidé procházet mezi desítkami citrusů. Na některých stromech přitom lze pozorovat květy i plody zároveň. „Citrusy jsme vyváželi včera (v pondělí) z Palmového skleníku. Museli jsme je trošičku přivykat, na noc se jim otevírala okna, aby se aklimatizovaly,“ uvedla Nedbalová.

Narcisy a tulipány se ve druhé polovině 17. století, kdy Květná zahrada vznikla, dovážely z Nizozemska. „Právě tulipány v inkriminované době znamenaly obrovské bohatství. Víme, že řádově mohly mít i větší hodnotu než zlato. A společně s citrusy ukazovaly na společenské postavení a bohatství,“ řekl kastelán Květné zahrady Zdeněk Novák.

V plném květu jsou také macešky, pomněnky nebo tulipány na Čestném dvoře při vstupu do Květné zahrady i v některých bočních záhonech. Plůtky u Pstružích rybníků zdobí květy tvarovaných jabloní. Rozkvetlé jsou též ovocné stromy kolem Ptáčnice a Králičího kopečku. „Z tohoto pohledu naplňujeme pravý význam slova Květná zahrada,“ uvedl Novák.

Příští týden pracovníci zahrady plánují zahájit přesun teplomilných rostlin, které zimovaly v Palmovém skleníku, na jejich letní stanoviště na Čestném dvoře. „To je práce tak na týden, protože se rostliny skládají podle velikosti, aby se udělala kompaktní, krásná a pohledově atraktivní hmota,“ řekla Nedbalová.

Spolu s kolegyněmi a kolegy ji v nejbližší době čeká i zmlazování keřů buxusů, které v zahradě vytvářejí okrasné ornamenty. Do nich v druhé polovině května začnou zahradnice a zahradníci vysazovat desítky tisíc letniček, o které se nyní starají v pěstebním skleníku. Chod zahrady zajišťuje podle kastelána 28 pracovníků.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte