Kvízomaty jsou nelegální hazard, rozhodl soud

30.11.2021
Redakce

Kvízomaty poslední generace typu Pegasus jsou nelegální hazardní hra, potvrdil novým rozhodnutím Nejvyšší správní soud (NSS). Zamítl stížnost firmy, která dostala od celníků pokutu 200 tisíc korun za tři přístroje v motorestu v Sušici. Na rozhodnutí soudu, zpřístupněné na úřední desce, upozornilo dnes Generální ředitelství cel.

„Celní správa tento rozsudek vnímá jako jasné potvrzení nastavené správní praxe a v boji proti kvízomatům a jejich provozovatelům bude nadále aktivně pokračovat,“ uvedla mluvčí celníků Hana Prudičová. Letos celní správa zajistila téměř 350 nelegálně provozovaných kvízomatů.

Oproti běžným herním automatům obsahují kvízomaty některé další prvky, hráči například odpovídají na vědomostní otázky. Základní princip je však podle soudu stejný. NSS připomněl anglické rčení, že pokud něco vypadá jako kachna, plave jako kachna a kváká jako kachna, bude to asi kachna.

„Tuto triviálně znějící poučku přitom lze beze zbytku aplikovat i na zařízení typu Pegasus. Tato zařízení totiž vypadají jako výherní automaty, chovají se jako výherní automaty a intuitivním způsobem umožňují hazardní hru jako výherní automaty,“ stojí v rozhodnutí NSS. „Skutečnost, že jejich výrobce je v účelové snaze vyhnout se regulaci hazardních her doplnil o některé nehazardní prvky, přitom na tomto závěru nemůže nic změnit, neboť jejich primární využití je nadále veskrze totožné jako u výherních automatů, a to z hlediska jejich zákazníků i provozovatelů,“ pokračovali soudci v odůvodnění.

Kvízomaty teoreticky umožňují nehazardní způsob hry, tento způsob využití však bude podle soudu nejspíš marginální. „Pokud by hru Pegasus hráli pouze racionálně uvažující hráči nehazardním způsobem, nemohl by její provozovatel reálně očekávat žádný významný zisk,“ stojí v rozhodnutí.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte