Kvůli havárii horkovodu jsou v ohrožení desetitisíce domácností na východě Čech

19.1.2023
Simona Knotková

Kvůli havárii horkovodu byla ve čtvrtek ráno přerušena dodávka tepla z Elektráren Opatovice (EOP) do Hradce Králové, Pardubic a Chrudimi. EOP pracují na odstranění závad. Firma začne vytápět pomocí záložních zdrojů. Teplo z EOP proudí do 63 000 domácností v Hradci Králové, Pardubic, Chrudimi a přilehlých obcí. Závislé na něm jsou stovky institucí jako nemocnice, školy a podniky.

Na hlavních napaječích, které vedou do Hradce Králové, Pardubic a Chrudimi, technici časně ráno objevili netěsnosti. Jsou zřejmě na čtyřech místech. „Je snaha vrátit tlak do celé sítě, abychom mohli najet na záložní zdroje. Zákazníci poruchu pocítí hlavně v dodávkách teplé vody,“ řekla mluvčí firmy Hana Počtová.

Radiátory jsou podle mluvčí nahřáté, v dodávkách tepla by tak lidé poruchu zatím příliš pocítit neměli, dodala. Jak dlouho oprava potrvá, nedovedla mluvčí odhadnout.

Jedna z poruch je na přivaděči tepla do Hradce Králové nedaleko prodejny Siko v Opatovicích nad Labem. „V potrubí o průměru 700 milimetrů je velká díra,“ řekl ředitel společnosti Tepelné hospodářství Hradec Králové Jiří Seidler. Městská firma v Hradci Králové teplem kupovaným z EOP zásobuje asi 24 000 domácností.

EOP by podle Seidlera měly před polednem najet do plného výkonu záložní zdroj v areálu ZVU. „Současně by dvě trubky přivaděče o průměru 500 milimetrů, měly EOP použít pro dodávky tepla. V 18:00 by tak měla být v Hradci Králové zajištěna minimální základní dodávka tepla,“ řekl Seidler.

Lidem Seidler doporučil šeřit teplem, méně větrat a případně použít elektrický přímotop. Teplá voda v Hradci Králové podle Seidlera neteče, radiátory dopoledne postupně vychladly. Plavecký areál a akvacentrum v Hradci Králové kvůli přerušení dodávky tepla ve čtvrtek zavřely. Zavřený je i plavecký areál v Pardubicích.

Záložní plynové zdroje mají EOP v Hradci Králové v areálu ZVU a u předávací stanice tepla v hradecké čtvrti Farářství. EOP je vybudovaly po velké havárii opatovické elektrárny v listopadu 2002, při níž zřícená střecha kotelny naráz vyřadila všech šest kotlů. Havárie se tehdy téměř na dva týdny dotkla zhruba 200 000 lidí v pardubicko-hradecké aglomeraci. Nejkritičtější situace s teplem byla v Hradci Králové, kde nebyl žádný záložní zdroj.

Zdroj: ČTK


Témata:

Nepřehlédněte