• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Kvůli nové železniční trati musí kraj změnit územní dokumentaci

  7.7.2024
  Simona Knotková

  Kvůli plánované modernizaci železničního spojení z Prahy na Liberec a dál do Polska musí Liberecký kraj změnit územní dokumentaci.

  Není potřeba vymezovat zcela nový koridor, je ale třeba upravit ty současné. Veřejné projednávání změn se uskuteční ve středu 10. července na krajském úřadu v Liberci, řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Úpravu si vyžádala studie proveditelnosti, kterou loni pro modernizaci trati schválila centrální komise ministerstva dopravy.

  „Třetí aktualizací Zásad územního rozvoje Libereckého kraje se mění koridor pro železnici od hranic kraje až do Liberce. Jsou tam dva úseky, které povedou v nové trase mezi Příšovicemi a Husou, a potom v okolí Hodkovic nad Mohelkou, kde jsou dvě varianty. Také je tam nové vedení tunelem v souběhu s R35 mezi Hodkovicemi a Libercem,“ doplnil Půta. Modernizace a nová trasa by měly v budoucnu zkrátit jízdní dobu vlaku z Prahy do Liberce ze současných 160 minut přibližně na 68 minut.

  Železniční trať z Liberce na Prahu vybudovali stejně jako většinu tratí v Libereckém kraji ve druhé polovině 19. století. Od té doby nebyla zásadněji modernizována. O úpravách trati na Prahu se hovoří už léta, od roku 1990 bylo zpracováno 16 studií. V roce 2003 se předpokládalo, že rychleji budou vlaky jezdit už v roce 2010. Přednost ale vždy dostaly jiné železniční tratě v Česku. Pokud se novou trať podaří postavit, mělo by to podle Půty zlepšit i dostupnost příhraničních oblastí Frýdlantska a spojení do sousedního Polska na Zhořelec a německý Görlitz.

  Podle Správy železnic bude nová trať z větší části dvoukolejná, kromě přestavby současných úseků se počítá s několika přeložkami. Z Liberce na státní hranici s Polskem se počítá s elektrizací trati ve stávající stopě a rekonstrukcí vybraných úseků. Součástí vybrané varianty je také elektrizace tratí ve Frýdlantském výběžku. Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se náklady na vybudování trasy odhadují na 50 miliard korun. „I když ta částka zní samozřejmě senzačně, tak je to rozložené v čase a jsou to tři stavby,“ dodal.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte