Kvůli požáru skladu v Uhříněvsi platí zákaz odběrů povrchové vody

3.8.2021
Jan Štoll

„Z důvodu jejich kontaminace závadnými látkami, které se do povrchových vod dostaly spolu s hasebními vodami při hašení požáru haly v ulici Bečovská v Praze – Uhříněvsi v neděli 25.7. a dnech následujících,“ uvedlo Operační středisko krizového štábu  hl. m. Prahy.

Jak dlouho bude zákaz trvat nebylo do data uzávěrky (2.8.) Našeho Regionu možné upřesnit.

Kvůli kontaminaci vodou použitou při hašení požáru skladovací haly v Uhříněvsi platí také zákaz koupání a lovu ryb nejenom v Říčanském potoce a Lítožnickém rybníce v pražské Dubči, ale také v rybníce Rohožník a preventivně i v Podleském rybníce. Po prvotním úhynu menšího množství ryb je situace v současnosti stabilizovaná, ve vodě jsou však stále zvýšené hladiny zásaditých látek, uvedl pražský magistrát. „Z objektu unikly rozpustné látky, které tvoří silně zásaditý chemický mix,“ dodal.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli 25. července odpoledne. Dým z požáru byl viditelný několik kilometrů daleko. Hořící hala se částečně zřítila. Nejprve se propadla část boční stěny a následně i střešní konstrukce. „Hydrantová síť nestíhá doplňovat cisterny, je proto zřízena kyvadlová doprava vody. Používáme i výškovou techniku,“ popsali hasiči zásah. Místo rovněž ze vzduchu monitoroval policejní vrtulník i dron hasičů. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Skrytá ohniska likvidovali ještě v následujících dnech.

„Chemici pražských hasičů prováděli měření nebezpečných koncentrací v ovzduší. V obytných částech nebyly nebezpečné koncentrace naměřeny, zástupci městských částí dostali informace a doporučení, aby obyvatelé nevětrali,“ uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. „Škoda byla odhadnuta na 120 milionů korun, příčina požáru je v šetření,“ dodal.

„Během pěti dnů se u haly v Uhříněvsi odčerpalo přes 300 kubíků chemikálií. Na místě jsme měli chemiky, hasiči pracovali v chemických oblecích,“ upřesnil sbor.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čistírny odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka.

Následně proto hasiči vodu použitou při hašení zadržovali v laguně u haly, odkud ji odčerpává specializovaná firma. „Povinnost k odstranění má majitel, ale vzhledem k hrozícímu nebezpečí ji zatím urychleně řeší magistrát spolu se zasahujícími hasiči a specializovanou firmou,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Zdroj: TZ HLMP, HZS, ČTK



Nepřehlédněte