Ochranné pásmo tvoří tok říčky Bystřice od Domanínského rybníka po její vtok do řeky Svratky. Zakázané je přemísťování ryb a jiných vodních živočichů z říčky do jiných vod. V odůvodněných případech může vydat výjimku krajská veterinární správa. „V ochranném pásmu je po lovu ryb nutné provést mechanickou očistu a dezinfekci rybářského náčiní,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
Původce nákazy ve vzorcích uhynulých raků prokázalo vyšetření ve Státním veterinárním ústavu v Praze. Mimořádná veterinární opatření byla vydaná v pondělí. Upozorňují na ně i informační tabule, které v ochranném pásmu umístila Agentura ochrany přírody a krajiny. „Za nesplnění nebo porušení povinností vyplývajících z mimořádných veterinárních opatření může Krajská veterinární správa pro Kraj Vysočina uložit pokutu,“ uvedl mluvčí.
Zdrojem nákazy jsou nepůvodní druhy raků ze Severní Ameriky, které jsou vůči ní na rozdíl od evropských raků odolné. Účinný prostředek na léčbu neexistuje. Plíseň roste rakům na těle a do vody uvolňuje pohyblivé spory, jimiž se rozmnožuje. Ohrožuje pouze raky. Spory mohou přežívat ve vodě týdny až měsíce, uvedl mluvčí SVS.
K šíření račího moru přispívá například vypouštění raků z akvárií nebo ryb, které mohly být v kontaminované vodě. Spory plísně se mohou šířit i na rybářském náčiní, k přenosu nemoci stačí i infikovaná voda nebo mokré předměty, například sítě a holínky.
Zdroj: ČTK