Kvůli větru zahynulo v liberecké zoo hříbě koně převalského

4.2.2023
Doris Drienová

Škody, které v pátek způsobil silný vítr v liberecké zoologické zahradě, její ředitel David Nejedlo předběžně vyčíslil na tisíce korun. Vítr poškodil oplocení a zábradlí, popadané části stromů se již téměř podařilo uklidit. Zoo bude v sobotu přesto zavřená, očekávají se další poryvy větru. Řádění vichřice se stalo osudným jednomu z hříbat koně převalského, kterému spadlý strom způsobil tříštivou zlomeninu. Zoologové ho po konzultaci s veterinářem nechali uspat. Úraz by nebylo možné vyléčit. Ostatní zvířata jsou v pořádku.

„My jsme nechali zavřeno hlavně z důvodu předpovědi, protože ta předpověď v pátek večer, kdy jsme to tam odklízeli, hovořila o tom, že poryvy větru mohou být ještě v noci nebo teď dopoledne,“ řekl Nejedlo. Dalším důvodem jsou odklízecí práce popadaných částí stromů a větví. „Jsou hlavně ve výběhu u koně převalského a pak ještě v návštěvnické části u venkovního výběhu šimpanzů,“ doplnil ředitel s tím, že koně převalské chovatelé přesunuli do vnitřní ubikace.

Vítr poškodil jedno zábradlí a dva ploty. Jeden o délce asi pěti až sedmi metrů. Na místě bude zřejmě polámané stromy prořezávat ještě specializovaná firma.

Není to poprvé, kdy podobným způsobem vítr libereckou zoologickou zahradu zasáhl. Největší škody v liberecké zoo způsobil před 13 lety orkán Kyrill. Tehdy silný vítr porazil 15 vzrostlých stromů, které poničily vybavení zahrady i některé expozice. Bouře ale kácela stromy i v letech 2019 nebo 2020.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte