• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kvůli vykácení lesů máme med hlavně kvůli řepce, říká včelař z Račic na Třebíčsku

  30.7.2022
  Redakce

  Včelí farma v Račicích na Třebíčsku měla letos v porovnání s posledními roky jednu z lepších sezon. Nejvíc získala prvního květového medu. Protože lesy v okolí poničila kůrovcová kalamita, je teď podle včelaře Kamila Kurtina pro produkci medu rozhodující řepka na polích. Farma s 300 včelstvy ročně vytáčí z plástů šest až deset tun medu, věnuje se také chovu matek a šlechtitelskému chovu včely kraňské. Do svého areálu dnes pozvala veřejnost.

  Letošní produkce medu je u konce. Medovicový med, jemuž se také říká lesní, není a podle včelaře zřejmě nebude, dokud se lesy trochu neobnoví. Někdy se poukazuje na to, že se kvůli mnoha polím s řepkou země zbarvuje dožluta. „Ale pro nás jako pro včelaře si neumím přestavit, kdyby ta řepka nebyla, protože řepka nám dělá v podstatě nějakých, řekněme, 70 procent naší produkce,“ uvedl.

  I na včelaře podle Kurtina doléhá zdražování energií, nafty, a také cukru, jehož farma ročně potřebuje sedm až osm tun. „Teďka cukr, máme informaci, že bude celkem rapidně zdražený,“ řekl. Zatím podle něj připadalo sedm osm korun na kilogram medu, cena by prý mohla stoupnout i několikanásobně.

  Cena za kilogram medu se teď podle včelaře pohybuje mezi 180 a 200 korunami i výš, pokud ho včelař nedělá pro rodinu a známé, ale na přivýdělek. Každý má svoje ceny. „Vždycky se říkalo – co je kilo másla, to je kilo medu,“ podotkl. Včelích farem s více než 150 včelstvy je podle jeho odhadu v Česku 200 až 250.

  Profesionální včelí farma v Račicích funguje od roku 2000. Kamil Kurtin se už ale včelařením zabývá 34 let, zajímat ho to začalo ještě jako kluka. První včely dostal od svého strýce – včelaře. Další důležité zkušenosti získal, když v roce 1999 dostal možnost pracovat čtyři měsíce na velké včelí farmě u Bruntálu. „Tam jsem to poznal zase z jiné stránky, jak se to dělá profesionálně,“ řekl. Rodinná farma teď zaměstnává také jeho ženu a dceru.

  Med a další produkty z medu prodává farma ve vlastní prodejně, dodává i do některých obchodů z okolí. Návštěvníci dnes mohli ochutnat například med bohatě ochucený černým rybízem, malinami nebo jahodami. Program zatím farma dělala spíš jen pro známé. Dnešní den otevřených dveří byl součástí projektu ministerstva zemědělství Poznej svého farmáře.

  zdroj: čtk


  Témata:

  Nepřehlédněte