• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Kyjovská karta přinese obyvatelům výhody

  26.2.2024
  Simona Knotková

  Vedení Kyjova na Hodonínsku chce od letošního roku spustit projekt Kyjovské karty, která má obyvatelům města přinést několik výhod.

  Snahou radnice je motivovat lidi, kteří v Kyjově žijí, aby se tam přihlásili k trvalému pobytu. Město nyní vybralo firmu, která by systém administrovala, řekl  místostarosta Daniel Čmelík (Sedmadvacítka nezávislých). V Kyjově žije přibližně 11 000 obyvatel.

  „Víme, že v Kyjově jsou asi 2000 lidí, kteří zde nemají trvalé bydliště. Máme na ně výdaje, ale ne příjem z daní, který je pro nás základní. K přihlášení pobytu by je mohla motivovat karta, kterou připravujeme. Místním bude nabízet výhody zejména u městských služeb,“ uvedl Čmelík.

  Na kartě dostanou obyvatelé kredit, o jehož výši vedení města zatím jedná. Pokud lidé navštíví třeba městské akvacentrum nebo kino, část vstupného zaplatí z kreditu, část ze svého. Karta by tak měla znamenat pro místní úsporu a zároveň by podpořila využívaní služeb, které město nabízí.

  Zastupitelé na svém posledním jednání projednávali to, kdo by projekt administroval. Nejprve uvažovali o společnosti, která měla na starost jednorázový projekt na oživení lokální ekonomiky Corrency. Systém fungoval na podobném principu. Lidé dostali cílenou dotaci 400 takzvaných correntů, kterou využili na polovinu nákupu u místních obchodníků. „S Corrency jsme byli spokojení, našli jsme ale projekt Aktivní město, který je pro potřeby Kyjovské karty vhodnější. Rozhodli jsme tedy, že budeme dál jednat se zástupci téhle společnosti,“ dodal Čmelík.

  Zásadní rozdíl je podle materiálu pro zastupitele v tom, že projekt Aktivní město nepožaduje žádné finanční plnění předem. V každém měsíci provede úhrady za obyvatele poskytovatelům slev z vlastních zdrojů. Po skončení měsíce připraví fakturu, která bude proplacena až po jejím schválení a kontrole ze strany města.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte