Kytarový virtuos Andršt má sedm křížků. Víte, že je bratrancem Petra Jandy z Olympiku?

22.6.2018
Fefík
Další fotky

Na kytaru začal hrát jako samouk ve čtrnácti

A hnedle objevil blues. „Dostala se mi do ruky deska, která vyšla v Supraphonu a jmenovala se Hudba černého lidu, a tam kromě jiných věcí bylo i takové to staré akustické delta blues a taky tam byla nahrávka Roberta Johnsona, to jsem ale zjistil až mnohem později. Když jsem tuhle desku objevil, tak mi mohlo být nějakých čtrnáct let a brnkal jsem si něco u táboráku. Okamžitě mě to chytlo za srdce. Takže jsem si pod dojmem téhle desky různě brnkal a říkal jsem si, tak takhle bych chtěl jednou umět hrát,“ řekl v rozhovoru s Lubošem Hnátem z Rockového světa.cz.

Rock začal hrát amatérsky v roce 1966 v kapele Roosters, potom následovala další tělesa a v roce 1969 založil vlastní profesionální skupinu, trio Blues Company Ltd., kde s Andrštem ještě hráli Michal Bláha (bass) a Tolja Kohout (bicí). Krátce si zahrál v legendární skupině George & Beatovens.

Legendární Město ER nahrála už rozpadlá kapela

V roce 1970 se stal členem skupiny Framus Five, která se ale ještě v listopadu téhož roku rozpadla. Nahrávání alba měla však skupina přislíbeno, a tak v prosinci 1970 a v lednu 1971 vzniklo legendární elpíčko Město ER, které představuje první Andrštovy studiové snímky. Na této desce se Luboš Andršt také poprvé prosadil i autorsky se svými skladbami: Noc je můj den a Perceptua. Se skupinou Framus Five také Luboš Andršt v roce 1970 poprvé účinkoval i v televizi, v hudebním pořadu Léto v Supraphonu.

Založení Energitu

Na začátku 70. let působil v jazz-rockovém souboru Jazz Q Martina Kratochvíla, se kterým se v roce 1972 Andršt zúčastnil mezinárodních jazzových festivalů ve francouzském Nice a ve finském Pori. Na přelomu let 1972-73 spolu s Vladimírem Padrůňkem (1952 v Praze – 1991) z Jazz Q odešli a oba doplnili dvojici hráčů z bývalé skupiny Flamengo, Ivana Khunta a Jaroslava Šedivého, aby vytvořili blues-rockový soubor Energit. Koncem roku 1973 však Ivan Khunt a Jaroslav „Erno“ Šedivý skupinu, která trpěla mnoha zákazy vystupování, opustili. Andršt poté do Energitu přivedl jiné muzikanty s bluesovými kořeny, mj. Vladimíra Mišíka, ale po příchodu Emila Viklického (*1948 v Olomouci) v roce 1974 se skupina definitivně přeorientovala na jazz-rockový styl.
V závěru 70. let hrál v akustickém duu společně s jazzovým pianistou Emilem Viklickým a počátkem 80. let Luboš Andršt také vystupoval v kytarovém duu se Zdeňkem Hráškem.

Spolupráce se Slováky

V roce 1980 Andršt natočil první sólové album, Capricornus, rozpustil Energit a na začátku roku 1981 založil novou vlastní kapelu Blues Band Luboše Andršta, ve které tehdy působil slovenský zpěvák Peter Lipa (*1943 v Prešově).

V květnu 1981 Andršt vystoupil v Bratislavě s Mariánem Vargou (1947 ve slovenské Skalici – 2017 v Čierne Vodě v Chorvátskom Grobu na Slovensku) a krátce poté nahrával s Vargovou skupinou Collegium Musicum dvojalbum Divergencie. S Blues Bandem koncertoval pravidelně až do odchodu Petera Lipy v červnu 1987. Poté rozštěpil svoje aktivity do mnoha směrů. Znovu se přidal k Framus Five Michala Prokopa, se kterým nahrál album Snad nám naše děti… Souběžně koncertoval s Michalem Prokopem (1946 v Praze) a Janem Hrubým (*1948 v Praze) v akustickém Nu-Triu, v září 1987 vystoupily v NSR a v květnu 1988 v Alžírsku a na Sahaře, v oáze Ghradaya. Se svou jazzrockovou skupinou Krátké spojení natočil druhé sólové album Plus-Minus Blues.

Po sametu doprovázel Martu Kubišovou

Po pádu totalitního režimu roku 1989 v Československu a změnách, které se dotkly také kulturního života, přijímá nabídku zpěvačky Marty Kubišové na sestavení její doprovodné skupiny. Výsledkem této spolupráce bylo CD Někdy si zpívám (1991). V roce 1992 Luboš Andršt naplno obnovil svůj Blues Band. Od roku 2000 Luboš Andršt také opět spolupracuje se zpěvákem Michalem Prokopem, v březnu 2000 natočili živé album Odněkud Někam (bluesové standardy) a postupně další CD a koncertní DVD s obnovenou skupinou Framus Five. Ve stejném roce také obnovili akustické trio Prokop – Andršt – Hrubý.

Luboš Andršt vydal 11 sólových alb, pět s Energitem, osm s Blues Bandem, devět s Framus Five, tři s Jazz Q a dvě v triu s Hrubým a Prokopem. Ale při jeho potenci už jsou ta čísla možná zastaralá.
V současnosti vystupuje se svými kapelami Luboš Andršt Group, Blues Band Luboše Andršta, Framus Five a ve výše zmíněném triu.

Hraní s idolem

Během svého života si zahrál s mnoha předními muzikanty, především 28. dubna 1998 Andršt vystoupil v pražském Kongresovém centru s legendárním americkým kytaristou a zpěvákem B. B. Kingem (1925, Itta Bena, Mississippi, USA – 2015, Las Vegas, Nevada, USA), který je považován za jednoho z nejlepších a nejuznávanějších bluesových umělců všech dob. A podruhé Luboš Andršt hrál s B.B. Kingem 9. července 2000 ve Zlíně, v klubu Golem.
Luboš Andršt je také autorem vzdělávacího pořadu České televize Kytarová klinika (1999).

Bylo těžké v našich podmínkách hrát blues?

Tuhle otázku položil Luboši Andrštovi novinář Luboš Hnát z portálu Rockový svět.
„Ano, je to docela těžké. Lidé to tady sice mají rádi, každý se k bluesovému odkazu hlásí, ale ve skutečnosti nejsou příliš zasvěcení. Samozřejmě v Americe, ale i v západní Evropě tuhle muziku lidé znají víc do hloubky. Když tam hrajete bluesové standardy, zpívají klidně s vámi a umějí celé texty nazpaměť. Tady není dostatečně široké publikum, aby podrželo domácí kapely. Proto jich tady ani moc není. Takže hrát u nás blues není zrovna lehké, ale já to beru jako úkol, který jsem dostal shůry. Prostě mám hrát blues a mám ho hrát tady. Nemělo by žádný smysl, abych jezdil někam do Ameriky, to bych nosil dříví do lesa.“

Celý rozhovor najdete v červencovém čísle časopisu SORRY, který vydává naše vydavatelství A11.

FOTO: Luboš Andršt (a jeho přátelé)

Luboš Andršt (a jeho přátelé) - 1 kaštanLuboš Andršt (a jeho přátelé) - 02_Andrst_Framus_Five2Luboš Andršt (a jeho přátelé) - 2_Andrst1Luboš Andršt (a jeho přátelé) - 4 s gumou klub na rampě img-6330-1Luboš Andršt (a jeho přátelé) - 03_Andrst3
Další fotky
Luboš Andršt (a jeho přátelé) - 6 viklický redutaLuboš Andršt (a jeho přátelé) - 8 varga hudobné centrum.skLuboš Andršt (a jeho přátelé) - 0 LAweb


Nepřehlédněte