• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Laboratorní diamanty jsou velice trendy a nosí je i světové celebrity

  12.12.2023
  Redakce

  Společnost TIAMI jako první v České republice hrdě představila lab-grown diamanty.

  I když se u nás tyto diamanty objevily teprve nedávno, tak historie laboratorní výroby těchto kamenů sahá až do roku 1954. Oproti těženým diamantům mají řadu výhod, mezi hlavní se počítá, že jsou šetrnější k životnímu prostředí a uměle pěstované diamanty jsou výsledkem společensky odpovědné práce, takže na nich nelpí podezření z porušování lidských práv. Lab-grown diamanty mají třpyt a brilanci stejnou jako přírodní kameny. Jsou identické nejen po optické stránce, ale i po stránce chemické a strukturální. Jejich cena je pak o 30 % nižší. Laboratorně pěstované diamanty se mohou pyšnit nejvyšší kvalitou 2a, kterou má pouze 1 % přírodních diamantů. Díky těmto aspektům se stávají velice populární i mezi slavnými lidmi. Oblíbila si je například Meghan Markle, Lady Gaga nebo Beyoncé a do jejich výzkumu investuje peníze i Leonardo DiCaprio.

  Lab-grown diamanty jsou vyráběné dvěma způsoby – Metodou CVD (Chemical Vapor Deposition), při které vzniká chemická depozice plynné fáze vodíku a metanu, a metodou HPHT (High-pressure High-temerature), která při výrobě využívá vysokou teplotu a tlak. Díky těmto metodám vznikají dokonalé diamanty bez jakéhokoliv barevného nádechu. Takovému diamantu se říká alfa a je zcela k nerozeznání od přírodního diamantu.

  Společnost TIAMI založila teprve nedávno Gabriela Dědičová, která ale pracuje v oboru diamantů více než 10 let. Po narození syna ovšem přehodnotila svůj pohled na svět a začalo jí více záležet na tom, v jakém prostředí bude vyrůstat generace současných dětí. Při hledání alternativ, jak zůstat u práce, která ji naplňuje, ale zároveň aby neměla negativní dopad na životní prostředí, objevila informace právě o laboratorních diamantech. Po detailnějším prostudování tohoto směru se rozhodla, že svoje podnikání změní a přejde z těžených diamantů na ty laboratorní.

  „Ve špercích používáme laboratorně pěstované diamanty, o kterých jsme přesvědčeni, že jsou šetrnější k naší planetě. Dárkové krabičky vyrábíme z biologicky plně odbouratelného materiálu, jako je kukuřičný, bramborový škrob či cukrová třtina. Tiskneme si je sami na 3D tiskárně. Používáme certifikáty pravosti, které jsou vyráběné z recyklovaného plastu, a také přepravní obaly jsou vyrobené z plně recyklovatelného materiálu,“ vysvětluje jednatelka společnosti Gabriela Dědičová.

  Společnost TIAMI spolupracuje s českými uměleckými designéry šperků a v její nabídce jsou náušnice, přívěsky, náramky, ale samozřejmě také zásnubní a snubní prsteny. Pokud vám doteď morální důvody nedovolily vlastnit krásný diamant, nyní máte příležitost si nějaký krásný šperk pořídit a radovat se z něj, aniž byste se trápili otázkami jeho původu.  Nepřehlédněte