• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Lákadlem zříceniny Valečov jsou skalní byty, ve kterých žila chudina

  12.8.2022
  Redakce

  Na zříceninu skalního hradu Valečov nedaleko Mnichova Hradiště na Mladoboleslavsku letos do července zavítalo přes 8000 návštěvníků. Lidé si mohou v blízkosti hradu prohlédnout i takzvané skalní byty, ve kterých žila ještě do konce 19. století místní chudina. Hrad částečně vytesaný do pískovcových skal vlastní obec Boseň, loni na něj zavítalo téměř 17 500 lidí, nejvíce od roku 2014.

  „Zatímco v roce 2019 na hrad dorazilo přes 13 tisíc lidí, loni přišel velký nárůst, to se lidé asi ještě báli nebo nemohli cestovat do zahraničí, takže víc volili tuzemské cíle. Ale i letos pozorujeme, že návštěvnost je velmi dobrá,“ řekla starostka obce Hana Maudrová. Obec udržuje již několik let stejnou výši vstupného, lákadlem jsou podle Maudrové v horkých dnech i nedaleké možnosti koupání a kempů, například na Branžeži.

  Obec, která se o hrad stará od roku 1994, letos instalovala nové informační tabule na parkoviště, běžný provoz udržuje ze vstupného, na větší opravy míst v havarijním stavu se v minulosti povedlo získat dotace. „Nejnákladnější jsou samozřejmě energie, začali jsme mírně šetřit, třeba omezujeme slavnostní osvětlení hradu a svítíme třeba jen na koncertech,“ řekla Maudrová. Před dvěma lety dokončili na hradě postupnou konzervaci jednotlivých hradních částí, aby se nebortily. Každá etapa podle starostky vyšla zhruba na půl milionu až 700 tisíc korun.

  Podle správce hradu Zdeňka Majdla je mezi návštěvníky ve srovnání s předchozími lety více mladých rodin s dětmi. „Lidé se pohybují volně, od nás dostanou jen zapůjčený psaný text. Když je dobrý den, přijde jich i 250,“ řekl. Turisté podle něj ale často nerespektují, že jsou v chráněné krajinné oblasti. „Nejčastěji řešíme hlavně pejskaře, kteří mají psy na volno, ale občas někdo zkouší i rozdělat oheň nebo nocovat ve skalním bytě, případně lezou po skalách,“ doplnil. Podle něj hrozí, že by pískovcové skály mohly dopadnout stejně jako část skalního komplexu nedalekých Drábských světniček, kde skála za poslední roky ubyla až o tři čtvrtě metru.

  Středověký skalní hrad z počátku 14. století leží zhruba čtyři kilometry od Mnichova Hradiště na území Českého ráje. Je částečně vytesán do pískovcových skal. Na hradě je expozice týkající se archeologických nálezů ze sbírek Okresního muzea Mladá Boleslav. Ve skalních bytech, které původně sloužily pro hradní čeleď, žili později takzvaní valečovští skaláci, ke konci 19. století to bylo sedm několikačlenných rodin. Poslední obyvatelé skalních bytů se museli vystěhovat v roce 1892. Turistům je komplex 28 skalních bytů přístupný celoročně bez omezení.

  Zdroj: ČTK, sk  Nepřehlédněte