Lánský zámek si ve čtvrtek a v pátek prohlédlo 16 tisíc lidí

10.9.2018
Redakce

Letní sídlo prezidenta bylo mimořádně otevřené při příležitosti 100. výročí založení republiky. K vidění byly salony a místnosti, v nichž hlava státu přijímá významné české či zahraniční politiky, hostí státní návštěvy a pořádá důležitá setkání. Jsou to například společenský sál, Modrá jídelna či Žlutý salon, který jako audienční prostor využíval první československý prezident T. G. Masaryk. Příchozí si také mohli prohlédnout posmrtné masky dvou prvních československých prezidentů.

Nedávno byl v lánském parku zrekonstruován palmový skleník z druhé poloviny 19. století. Návštěvníci v něm mohou do 1. listopadu zhlédnout výstavu o Masarykovi uspořádanou k letošnímu 100. výročí založení Československa.

Raně barokní zámek Lány z roku 1652 vznikl přestavbou původního renesančního zámku z roku 1592. Od roku 1918 je majetkem státu a před rokem 1921 byl upraven na letní sídlo prezidentů republiky. Tomuto účelu slouží i dnes. Zámek tvoří dominantu rozsáhlého parku, který vznikl teprve v polovině 19. století. Jako součást parku byl zřízen rybník, později také skleníky. Zámecký park navazuje na Lánskou oboru.

Do lánského zámku míří stovky návštěvníků, je mimořádně otevřený



Nepřehlédněte